Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Střídání času ještě minimálně pět let, na zrušení není shoda od Filip Jirsák - Jedno je, jestli budeme v posunutém časovém pásmu...

 • 15. 9. 2021 9:50

  Filip Jirsák

  Jedno je, jestli budeme v posunutém časovém pásmu nebo v tom správném. Protože je to jenom číslo na hodinách. Různé otevírací a úřední doby se stejně neustále mění, takže nemá smysl snažit se nastavit časové pásmo podle toho, že nějaký váš úřad otvírá v 8:00 a vy byste tomu chtěl přizpůsobit časové pásmo. Ten úřad bude za měsíc otvírat jinak a časové pásmo se tomu nebude znovu přizpůsobovat.

  Podle mne smysle zrušení toho střídání je právě to, že dneska už máme možnosti, jak ty doby přizpůsobovat lokálně. To, kdy otevře večerka na náměstí nebo v kolik začne výuka ve škole se nemusí rozhodovat centrálně pro celou EU stejně, může si to rozhodnout majitel té večerky a ředitel školy. Respektive ono už se to šoupání časem běžně děje, takže je zbytečné k tomu ještě přidávat centrální šoupání.

  A v tu chvíli ti, kterým se nelíbilo posouvání hodiny na tom budou reálně stejně a budou muset vstávat o hodinu dřív, akorát to nebude v 8CEST, ale 7CET.
  Ale o to přece jde. Zrušením centrálního střídání je možné vyhovět daleko většímu množství lidí. Někdo nebude čas posouvat vůbec, někdo se bude dál posouvat o hodinu, někde třeba zavedou posouvání 4× ročně v celkovém rozsahu dvou hodin, někde se mohou posouvat po deseti minutách… Je mnohem snazší to domluvit lokálně, třeba podle většiny lidí ve fabrice, nebo se ve fabrice udělají dva plány směn a každý si vybere, podle jakého plánu chce jet.