Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Střídání času ještě minimálně pět let, na zrušení není shoda od Filip Jirsák - L.: Ten společenský kontext je ale obrovsky proměnlivý....

 • 16. 9. 2021 12:28

  Filip Jirsák

  L.: Ten společenský kontext je ale obrovsky proměnlivý. Vázat na něj časové pásmo je nesmysl – buď bychom časové pásmo museli posouvat třeba každý týden, nebo bychom ho zafixovali k jednomu náhodně vybranému okamžiku a za pár měsíců už by to zase bylo špatně. Smysl dává opačná varianta – zafixovat časové pásmo a pak přizpůsobovat společenský kontext.

  Vaše argumentace poradou a vyjížďkou na kole je stejná, jako kdyby noční hlídač argumentoval tím, že chce časové pásmo UTC+12, aby do práce vstával za světla. Není žádný objektivní způsob, jak rozhodnout, zda se má časové pásmo přizpůsobit vám nebo tomu nočnímu hlídači.

  Obecně současný letní čas v "létě" a "zimní" čas v "zímě" mi přijde že je každý sám o sobě v daném období vyhovující asi většině lidí, problém je spíš s tím přechodem mezi nimi.
  Přesně tak. A řešením je zrušit ten centrální přechod a ponechat to na lokálních komunitách – někde nebudou chtít přecházet, jinde si udělají přechod tak, aby jim vyhovoval.