Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Sun portuje velkou Javu na mobilní zařízení od Miloslav Ponkrác - No ono je nutné říci, že mobilní JVM...

 • 23. 10. 2007 16:01

  Miloslav Ponkrác
  No ono je nutné říci, že mobilní JVM je ve většině mobilů jen pár desítek tisíc řádků v C/C++ kódu - je to velmi oholená věc bez JIT kompilace a triků umožňující větší rychlost. Jen naprosto holá kostra JVM, to nejnutnější, aby to chodilo.

  Proto mobilní Java je velmi pomalá - i když to ve většině případů vůbec nevadí. Ale nacpání velké Javy do mobilů - a dovolím si zavěštit - se obecně nikdy nepodaří. Už jen díky tomu, že by se musela vyvinout JVM - a zase dobrá JVM by zbytečně prodražila celý mobil. K tomu by se muselo nést obrovské množství javových knihoven, což znamená zabrání obrovského množství paměti, nesmírně pomalý běh, a další věci.

  Nevím, jak Sun dokáže vysvětlit výrobcům mobilů i jeho zákazníkům, že díky velké Javě v mobilu bude výrobní cena mobilu třeba několikanásobná oproti současnému stavu, že javovské aplikace na mobilech poběží pomaleji, než dosud, a jak bude řešit diference a odchylky vyplývající z toho, že velká Java není pro mobily připravena - a vyřešit toho není zdaleka tak jednoduché, jak by se manažerům Sunu u piva v hospodě čtvrté cenové kategorie mohlo zdát.

  Nebral bych tuto zprávu vůbec vážně, fantastických zpráv úplně mimo reál Sun vypouští docela dost - tohle je naprosto mimo mísu.