Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Sun portuje velkou Javu na mobilní zařízení od Marian Kechlibar - Na to jsem, upřímně řečeno, dost zvědav. Za posledních...

 • 23. 10. 2007 16:21

  Marian Kechlibar (neregistrovaný)
  Na to jsem, upřímně řečeno, dost zvědav.

  Za posledních 2,5 roku jsem strávil s J2ME řadu chvil, většinou méně šťastných. Fragmentace mezi jednotlivými mobilními zařízeními je děsivá a spousta věcí nefunguje tak, jak by měla.

  V J2ME se relativně rychle píše (oproti třeba Symbian C++), je dobře dokumentovaná a hodně rozšířená. Ale na nějaké "Write Once, Run Anywhere" zapomeňte; neexistuje. Každý firmware každého telefonu má nějaké mouchy.

  Kdyby se na mobilech ujala skutečně unitární J2SE, byl bych první, kdo tomu zatleská. Ale musela by být opravdu unitární. Ta současná fragmentace je neúnosná.

  Jenže jak toho dosáhnout? Patrně by SUN musel certifikovat JVM v každém novém přístroji každého výrobce...
 • 23. 10. 2007 16:38

  Miloslav Ponkrác
  "Patrně by SUN musel certifikovat JVM v každém novém přístroji každého výrobce..."

  Čímž by se dosáhlo současného stavu, neboť certifikace by něco stálo, prodražovala by vývoj - a tím pádem by to skoro nikdo nedělal.

  Ale jinak, já v J2ME vyvíjel také - a i to C++ bylo daleko multiplatformnější, než mobilní Java - byť se v něm samozřejmě vyvíjelo daleko pomaleji.

  Jde ale také o to, že J2SE nemá funkce pro mobily, ani není na mobily přizpůsobena - tudíž velmi pochybuji vůbec o reálnosti a užitečnosti tohoto počinu - je tedy nutné J2SE mobilům přizpůsobit a blížíme se znovu k roztříštěnosti J2ME, jen z jiné strany - dokonalé to rozhodně nebude.