Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Systém Fuchsia od Google běží na Pixelbooku od Miroslav Šilhavý - On se hlavně pojem "desktop" v čase trochu...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 1. 2018 13:22

  Miroslav Šilhavý

  On se hlavně pojem "desktop" v čase trochu mění. Dřív to bylo prakticky bezvýhradně pevné pracovní místo. Dnes tu samou funkci přebírají i přenosná zařízení a funkce doplňují vzdálené služby - vzdálené aplikace, cloud apod. Naopak pokusy spojit mobil s přenosným desktopem, či přenosná PC zapojitelná do HDMI se ujala jen v okrajových případech.

  Technologičtí leadeři, mezi které Google patří, mohou mít snahu posunout (transformovat) vnímání "desktopu" zase o kousek jinam.

  Také bych neočekával válku tradičních desktopů. Google Apps nedokázaly prorazit hegemonii MS Office, takže by bylo od Google pošetilé stavět OS, který nedokáže jeden ze základních kamenů nahradit.

  Na druhou stranu, každé procento uživatelů navíc se počítá, protože to otevírá dveře k prosazování dalších technologií dle vlastní chuti - tím mám na mysli vlastní zařízení IoT, rostoucí prodej autorských děl (AV, knihy), ..., ....

  Je také docela možné, že se Google začíná bát rozvrkočení vývoje Linuxu, který je v posledních rocích patrný. Pro potřeby Androida je Linux obalený příliš velikým nánosem balastu, který, v jejich konkrétním případě, už nepřináší nic moc navíc, než rizika. Přechod do uzavřeného vývoje by Googlu přinesl další stupeň bezpečnosti navíc - jako např. Applu, o jejich iOSU se nedá předpokládat, že je bez chyb, jen je prostě neznáme a tudíž nemůžeme exploitovat.

  Experiment Fuchsia určitě není. Žádná firma netvoří něco, jen aby si její zaměstnanci pohráli. Google určitě umí řídit rizika a určovat, kolik peněz do vývoje investuje a jaké výsledky, při jakých milnících očekává. Celý projekt, stejně jako každý jiný, může být znáhla ukončen, a pak se samozřejmě bude - zpětně - jevit jako nevydařený experiment.