Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Systém Fuchsia od Google běží na Pixelbooku od Lael Ophir - Otázka je co rozumíte tím "tradičním" desktopem. MS...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 1. 2018 15:16

  Lael Ophir

  Otázka je co rozumíte tím "tradičním" desktopem. MS přišel s konceptem Continuum. Ta samá aplikace běží na desktopu, tabletu i telefonu, a podle typu zařízení upraví UI. Na zařízení 2v1 stačí překlopit display do tabletového režimu, a UI se přizpůsobí dotekovému ovládání. Na mobilu můžete připojit monitor (klidně bezdrátově), a aplikace se opět přizpůsobí. Například můžete mít zobrazený soubor v Excelu, připojíte monitor, a UI se prostě za běhu přestaví na desktopovou verzi.

  Tohle je velmi silný koncept, který umožňuje napsat aplikaci jednou, a běžet ji na všech formátech zařízení. Snažili se o to i v Canonicalu, a teď o to samé prý usiluje Apple. MS ten koncept neprosadil, ale ne proto že by to byl špatný nápad nebo že by to nefungovalo. Zabil to spíš absencí zpětné kompatibility (s Windows Mobile 6.x i desktopem) a následnými opakovanými rebooty platformy. Jak ale ukazuje historie, s dobrým nápadem často neuspěje původní autor.
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-12-20/apple-is-said-to-have-plan-to-combine-iphone-ipad-and-mac-apps

  Google přitom má telefony s Androidem a notebooky s ChromeOS. Ty dvě platformy spolu z hlediska vývoje aplikací nemají nic společného. I Sergey Brin prohlašoval, že ty platformy budou časem konvergovat. To se zatím zjevně moc nedaří.

  No a teď se koukněte na FuchsiaOS, link je i v článku. UI je od začátku stavěné tak aby se dalo přepínat mezi "desktopovým" a telefonním UI. Takže Fuchsia určitě míří na IoT a telefony, ale nejspíš také na tablety a desktopy. Čekal bych že do pár let přijde GoogleBook a GooglePhone, na kterých budou běžet ty samé aplikace.
  https://arstechnica.com/gadgets/2018/01/googles-fuchsia-os-on-the-pixelbook-it-works-it-actually-works/