Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Telegram podává stížnost EU kvůli Apple App Store od Jiří Eischmann - Ty představy o tom ignorování jsou opravdu hodně...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 8. 2020 9:50

    Jiří Eischmann

    Ty představy o tom ignorování jsou opravdu hodně naivní. Zkuste si někdy rozjet byznys na mobilních platformách a ignorovat polovinu zákazníků (na Západě, kde jsou ze software největší tržby, je Android vs iPhone cca 50 na 50), jak vám ten byznys bude "kvést". Velmi rychle skončíte, zatímco Apple pár takto rebelujících aplikací v pohodě vysedí.

    V momentě, kdy jsou na trhu jen dva relevantní hráči a vývojáři aplikací si nemůžou ani jednoho z nich dovolit ignorovat, jejich nepostradatelnost se prakticky rovná monopolu. Naprosto respektuji názor, že i de facto nebo přirozeným monopolům se má nechat volný průběh. Ale ať se potom měří všem stejný metrem. Když může mít takové praktiky Apple, ať si operátoři uzavírají kartelové dohody, nebo vodárny nastavují cenu vody jen s ohledem na maximalizaci zisku bez obhajování náklady atd. Akorát bychom se jako zákazníci asi hodně divili.