Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Telegram podává stížnost EU kvůli Apple App Store od Miroslav Šilhavý - Bohužel ale realita je jiná a pokud budu...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 8. 2020 12:06

  Miroslav Šilhavý

  Bohužel ale realita je jiná a pokud budu chtít nějaké prakticky použitelné "bezklackovité" produkty, tak mám často smůlu. Něco se třeba dá najít, ale jedině pro nadšence, kteří to nějak rozchodí a udrží při životě, ale už to nebude použitelné pro (polo-)BFU.

  Pak to ale znamená, že pro to neexistuje trh.
  Bylo by dost nesmyslné zvednout cenu výrobku např. o 0,5 % jen kvůli tomu, aby diskutabilní výhodu využilo třeba jen 0,01 % zákazníků.

  Konkrétně k maržím ze storu: pokud dnes nakrásně omezíte maximální marži na nákupech, budou provozovatelé hledat jiné cesty k zisku. Rozhodně se nespokojí s tím, že jim od zítřka padnou příjmy. Pomůžete tím Telegramu a dalším, zdánlivě vznikne prostor pro konkurenci a snížení ceny zákazníkovi. Jenže pozítří vznikne nějaká další služba, "technická" podmínka apod., která situaci znovu vrátí do rovnováhy trhu.

  Podívejte se např. na "trh" s prohlížeči. Bylo povyku kvůli tomu, že Microsoft tvoří standardy a zároveň závislost na svém prohlížeči, svém operačním systému, a že to bude znamenat pro zákazníka nevýhodu. Že bude platit za každé uprdnutí. Přišel ballot screen, ujala se Mozilla. Za nedlouho přišel Google s Chrome a jsme znovu ve stejné situaci - prohlížeč nám nikdo nevnucuje, ale bez online služeb se neobejdeme.

  Pokud by taková regulace měla být dlouhodobě úspěšná, je potřeba pracovat na tom, aby vznikla konkurence od základu. Dokud mobilní zařízení == "vyber si" Apple nebo Google, tak žádná snaha neuspěje.