Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Telegram podává stížnost EU kvůli Apple App Store od Jiří Eischmann - Vy jste psal, že nechává platit všechny bez...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 8. 2020 19:43

    Jiří Eischmann

    Vy jste psal, že nechává platit všechny bez rozdílu, já vám napsal, že ne a uvedl příklady. Když už jste u toho srovnání s operátory, tak přiléhavější by bylo srovnání s operátor-virtuální operátor. Kdyby operátor dal virtuálu takovou velkoobchodní cenu, s kterou by neměl šanci se u koncových cen ani přiblížit cenám samotného operátora, ČTÚ by se to tuze nelíbilo. A to je přesně případ Spotify - Apple. Spotify operuje s marží cca 25 %. Placení 30 % Applu by znamenalo, že by buď byl ve ztrátě nebo by cenově nemohl Apple Music konkurovat. A vzhledem, že Apple má na trhu mobilních OS dominantní postavení, je to možná až příkladné zneužívání dominantního postavení na jednom trhu k získání výhody na jiném trhu, což je v rozporu s antimonopolními zákony většiny vyspělých zemí.

    Jinak Telegram si nestěžuje jen na cenu, ale i na kvalitu služeb: dlouhé čekání na schválení obyčejných aktualizací (týdny vs hodiny u Androidu), špatná komunikace, nepředvídatelnost. Dlouhodobý rozpor mezi kvalitou a cenou je taky znak toho, že tržní mechanismy nefungují.