Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Téměř všechny porno stránky umožňují sledování Google, Facebookem a dalšími od anonym - Říkat že kapitalismus je podsystém morálky je zavádějící....

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 7. 2019 21:45

  bez přezdívky

  Říkat že kapitalismus je podsystém morálky je zavádějící. Kapitalismus totiž morálku ovlivňuje. Mění to, co lidi považujou za správné. Připadá ti správné účtovat si za ceny bytů tolik, kolik stojí v Praze? A víceméně ty lidi odírat na kost? Nebo chtít za byt tolik, že to někoho zadluží do konce života? A přesto s tím žádný pronajimatel nebo vlastník nemá problém. Chovají se ti lidi amorálně? Myslí si sami o sobě, že jednají amorálně?

  Ono to souvisí s tím, že když je morálka a životní úroveň ve sporu, lidi si vyberou životní úroveň. A to víceméně všichni do jednoho: Ti lidé by taky nejraději nekáceli ty deštné pralesy, ale jejich životní úroveň je pro ně víc než ochrana životního prostředí. Ti úplně dole, ti s pilami, to dělají prostě proto, že musí mít co jíst a kde bydlet, a to pak nějaké abstraktní ideály letí z okna. Ti vprostřed to dělají aby zajistili dobrou budoucnost pro svoje děti a vymanili se z chudoby. A ti úplně nahoře zase chtějí mít větší jachtu, hezčí auto a vzdělání na Stanfordu pro svoje děti. A to je pro ně taky důležitější než to životní prostředí. A politici, či policisté zase raději přijmou úplatek, než aby dostali bombu pod auto. Celá pyramida odshora dolů je na tom vlastně stejně. Vždycky zvítězí osobní prospěch.

  My na západě máme štěstí, že ze dvou stabilních poloh - mafie má navrch vs. policie má navrch jsme blíž u té druhé možnosti, takže se tu aspoň nestřílí. Ale to je asi tak všechno. Ono i pro firmu je levnější někoho uplatit, aby ty zákony ohnul.

  Že to lidem vadí je hezké, ale kde vidíš prostor pro změnu?

  22. 7. 2019, 21:46 editováno autorem komentáře