Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Test terabajtových SSD pro rozhraní PCIe 4.0 od WD, Samsung, Adata, Seagate, Aorus od RDa - To mereni spotreby na 12V vetvi je ehm.....

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 9. 2021 9:44

    RDa

    To mereni spotreby na 12V vetvi je ehm.. fujky fujky.

    V M2 slotu je totiz jenom 3.3V napajeni a je videt na te redukci, ze se na ni nachazi nejaky spinany zdroj. Ten bude mit zrejme nelinearni krivku ucinnosti, takze SSD s ruznou spotrebou budou vykazovat ruznou miru chyb mereni. Krivka neni monotonni a byva "obracena vana", takze to neni pouzitelne ani na deklaraci ze dva disky maj stejnou spotrebu.

    (v PCIe je jak 3.3V tak 12V vetev a redukce kterou mam ja napr. zadny zdroj nema - pouziva 3.3V primo)

    Taky se divim, ze to pres ten zeleny pridavek, ktery viditelne nema diferencialni linky, jelo v PCIe Gen4. Bych byl zvedav na pocet retransmisi / AER eventy :-)

  • 21. 9. 2021 12:34

    MSBOSS

    Samozřejmě je to použitelné na deklaraci, že dva disky mají stejnou spotřebu. Když mají stejnou spotřebu, bude příkon celé karty včetně ztrát pro oba stejný.

    To, že je to obrácená vana, může být v pohodě. Pokud je toho typu, že při malých proudech vyroste k maximální účinnosti a pak už jen klesá (případ většiny buck měničů), tak v oblasti zájmu (při proudech, kdy křivka už jen klesá), tak platí, že čím větší příkon disku, tím větší ztráty. Funkce je pak v oblasti zájmu monotonní a dá se zpětně určit příkon disku, pokud se změří charakteristika. Pokud se nezměří, dá se pořád říct, co žere víc a co míň.

    Navíc se dá předpokládat, že ty měniče budou mít účinnost >85%, takže ta chyba až tak obrovská nebude.

    A možná vás překvapím, ale ony to jsou diferenciální linky. Sice nejspíš s blými odd/even impedancemi a velkými přeslechy mezi jednotlivými linkami, ale přesto to jsou diferenciální linky dodržující elektrickou délku vedení jak uvnitř páru, tak mezi páry.

  • 21. 9. 2021 21:15

    K>

    "dodržující elektrickou délku vedení jak uvnitř páru, tak mezi páry." - mezi pary asi ne. Ocividne nektere linky jsou prime, a nektere pres vykonove odpory s jinou delkou. Teda jestli dobre chapu jak je to zapojene.
    Ale ta informace o retransmisich by neskodila, protoze by mohla mit velky vliv na rychlost SSD disku. No snad vi co delaji?

  • 22. 9. 2021 4:02

    bez přezdívky

    Môžem vás uistiť, že vieme, čo robíme. Hoci „ten zeleny pridavek“ nedpodlieha najmodernejším výrobným postupom a neprešiel by ani bezpečnostnými certifikátmi, tak nemá prakticky žiadny dosah na výkon.

    Aký je s ním počet retransmisíí vám z rukávu nevysypem (zistíme...), ale porovnávali sme výkon s ním aj bez neho na GeForce RTX 3090 a nebol zaznamenaný žiadny rozdiel. A aj v testoch SSD na Cnews si môžete všimnúť, že napríklad Gammix S70 dosahuje rýchlejší sekvenčný zápis (7456 MB/s) než uvádza Adata v parametroch (7400 MB/s).

    Tieto medzikarty sme v pomerne krátkom čase zostrojili primárne na meranie odberu grafických kariet zo slotu PCIe ×16. Zatiaľ sú stále vo fáze ladenia, ale plnohodnotné dáta vieme z nich dolovať už teraz.

    Základ bolo správne nastaviť hodnotu odporu tak, aby ani so slabšími zdrojmi napätia pred VRM meraného zariadenia výrazne neklesli pod 12, resp. 3,3 V (vtedy by mohlo byť fungovanie prirodzene nestabilné). A to ani v prípade, že je odber na 12-voltovej vetve 75 W.

    Ľubomír Samák
    redaktor HWCooling.net

  • 22. 9. 2021 8:50

    bez přezdívky

    Zabudol som ešte dodať, že to zapojenie je trochu iné, než si myslíte a môžem Vás uistiť. Ale to je už, povedzme, naše know how. :)

    Ľubomír Samák
    redaktor HWCooling.net

  • 22. 9. 2021 8:48

    bez přezdívky

    Ďakujem za kompetentnejší pohľad na vec. Len upresním, že k žiadnym veľkým presluchom na meracej karte nedochádza. :)

    Ľubomír Samák
    redaktor HWCooling.net

    22. 9. 2021, 08:48 editováno autorem komentáře

  • 22. 9. 2021 8:46

    bez přezdívky

    Prečo myslíte, že je meranie na 12 V vetve menej vhodné než na 3,3 V? Napätie za meničom (tych 3,3 V) je podstane stabilnejších, ako na na Vašej karte bez meniča. Isteže, vtupuje do toho tá účinnosť zdroja na karte PCIe, ale v tak zanedbateľnej miere, že niečo „neni pouzitelne“ je dosť odvážne tvrdenie. Navyše v tom rozpätí 5–7 W...

    Výkon „so zeleným prídavkom“ a bez neho je rovnaký tak pri SSD ako aj pri grafických kartách, pre ktoré sme ho primárne vyrábali. Kde viditeľne chýbajú diferenciálne linky? Viete to nejako na tej fotke označiť? :)

    Ľubomír Samák
    redaktor HWCooling.net