Hlavní navigace

Názor ke zprávičce The Micro: 3D tiskárna s potenciálem prorazit do domácností od Karel - Mne na té 3D tiskárně zaujalo právě to,...

 • 9. 4. 2014 14:25

  Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

  Mne na té 3D tiskárně zaujalo právě to, že dokáže vytisknout věc jinak nevyrobitelnou. Co jsem vidět ukázky hlavolamů (kvůli kterým ji teď tak chci), tak tam by to potřebovalo kombinovat lisování mnoha menších dílů a jejich následné lepení.

  Pod pojmem plotter si představuji zařízení kreslící perem, pod pojmem fotoplotter zařízení kreslící světelným paprskem. Vyřezávací plotter pak kreslí nožem nebo řezacím laserem. Od zařízení očekávám buď plně analogové řízení nebo digitální s rozlišením v řádu tisíců DPI.

  Jinak to "spojení a neslytí" je právě něco, co ty starší 3D tiskárny (a dnešní profi) nemusí řešit. První tiskárna, ke které jsem se fyzicky dostal, ještě používala opravdu tisk a tiskla do prášku. Vytiskla vrstvičku (tuším jich bylo na jeden milimetr desítky), pak se to zasypalo práškem, ometlo a zatřepalo, a tiskla se další vrstva. Ta levnější zařízení až na výjimky tisknou vláknem a tohle prostě nezvládnou. Neumí malé kapičky, potřebují se na něco nalepit. Na druhou stranu zvládnou za hodinu víc než jen pár milimetrů.

  Nejodvážnější typ 3D tisku, co jsem vůbec kdy viděl na vlastní oči, spočíval v tom, že se na podložku nastříkala tenká vrstva supportu a ta se vytvrdila. Do ní se pak vyfrézoval obrazec. Následně se do toho nalil kov nebo jiný tekutý materiál (viděl jsem cín a vosk). Třepalo se, aby se rozlil. Pak se vrstva sfoukla, takže uvázl jen v těch vyfrézovaných drážkách. A tak se to opakovalo - nová vrstva supportu, vytvrzení, vyfrézování, zalití. Ten support se pak rozpouštěl chemicky a zbyl výtisk z kovu. Měli i verzi supportu, která se rozpadla po osvícení UV světlem (ale ta nešla použít opakovaně). Ukazovali i to, že místo vylévání kovem tam lili vosk. Tak vlastně získali formu pro "lití do ztraceného vosku". Celé to bylo ještě komplikovanější tím, že každá vrstva byla jinak silná a to frézování bylo 3D. Zřejmě dělali konec vrstvy jen když to bylo nutné (tloušťka nebo díra). Každopádně to přes všechno to vytvrzování a "hot air leveling" bylo velmi rychlé a výsledek překvapivě kvalitní a detailní. Měli cínového pavouka cca 8x8x3cm za půl hodiny.