Hlavní navigace

Názor ke zprávičce TrueOS přechází na OpenRC od klokan - Argumenty pro systemd byly probírány do omrzení, takže...

 • 25. 1. 2017 10:36

  klokan

  Argumenty pro systemd byly probírány do omrzení, takže jenom krátce a v kostce:

  1. Logy. Sice binární, ale v jasně definovaném formátu. Kdo někdy psal parser syslogu tohle ocení.

  2. Integrace všech typů systémových událostí se závislostmi. V klasickém Unixu například cron a síť o sobě vůbec nevědí a žádná vzájemná závislost tudíž není tudíž není možná, přihlášení a odhlášení uživatele nejsou zaznamenané nijak apod.

  3. Všechno má API, což je jeden z největších problémů klasického Unixu, kde ovládat a konfigurovat systém programově v podstatě nejde. Víc než cokoli jiného je tohle důvodem, proč se Unix ani Linux není schopný doopravdy dostat na desktop.

  Někdo tady použil přirovnání ke stavebnici. Ano, Unix je stavebnice, ale taková, ve které má každá kostka jiný tvar, jiný rozměr, je z jiného materiálu a každá je nějak vadná, jenom každá jinak. Jistě, i z takové stavebnice se při troše dobré vůle dá něco postavit, ale to že to jde neznamená, že by člověk nemohl chtít lepší stavebnici. No a když ji dostane, tak ho nijak moc nemrzí, když ty staré kostky do ní už nezapadají.

  Argumentů proti systemd je, pokud vím, primárně pět:

  1. Rozbije to kompatibilitu s FreeBSD/NetBSD apod... Budiž. V tom je snad jakás logika, ale v zásadě je to stejné, jako odmítat TCP/IP, protože není kompatibilní s UUCP.

  2. Binární logy. Viz výše: jsou v každém případě mnohem lepší. Textové by třeba byly ještě lepší, to je možné, ale rozhodně je to dle mého názoru krok kupředu. Operační systém má být navržen primárně pro potřeby vývojářů, ne sysadminů.

  3. Návrh systemd není optimální. Nikdo netvrdí, že je dokonalý. Žádný lepší ale prostě k mání není a nikdo žádný takový ani nevyvíjí, takže v praxi je to buď systemd, nebo status quo. Většina zjevně volí tedy systemd.

  4. Do teďka jsme se bez systemd obešli. Aneb k čemu mikroprocesor, zbytečně integruje moc funkcí a sálové elektronkové počítače se bez něj do teďka taky obešly.

  5. Není to Unix. Na tohle je dle mého názoru přiměřená odpověď: "no a co má být?"