Hlavní navigace

Názor ke zprávičce TrueOS přechází na OpenRC od klokan - To si robis srandu? Tebe webserver, mail server...

 • 27. 1. 2017 0:00

  klokan

  To si robis srandu? Tebe webserver, mail server a cely system spravuje vyvojar? Tak to vela stastia...

  Tak předně, jak už bylo mnohokrát řečeno, cílem systemd je primárně zlepšit konkurenceschopnost Linuxu na desktopu a docílit toho, aby Linux už nebyl JENOM pro webservery a mailové serveru. Dále je fakt, že spousta firem dává přednost MS IIS a Exchange na Windows, i přes to, že nevýhody a problémy těchto produktů jsou všeobecně známy (proprietárnost, uzavřenost apod), a proč? Protože to není systém stylu "dodělej doma", kde rozchodit email je práce na týden. Uživatelé si kupují servery ze stejného důvodu, ze kterého si kupují desktopy: aby jim na nich chodily aplikace, které zrovna potřebují. Ne pro to, aby je mohli spravovat. Model centrálního počítače s adminem, do kterého se uživatelé přihlašují přes terminály, už mírně řečeno není typickým scénářem a návrh OS se musí vyvíjet podle toho. Někdo to holt pořád ještě nedokáže pochopit.

  Ano a preto chlapci z TrueOS prechadzaju na OpenRC lebo ten nieje vyvyjany a udrzovany ludmi z Gentoo... Vecsina voli systemd aby mohla na distre spustit gnome a dalsie systemd dependency app...

  Přesně tak, "vecsina voli systemd aby mohla na distre spustit gnome a dalsie systemd dependency app". TrueOS a Gentoo používají OpenRC, to je samozřejmě pravda a mají na to plné právo, ale při vší úctě to nejsou zrovna většinové distribuce. Neboli silně pochybuju, že by volba OpenRC v TrueOS nějak ovlivnila celkové směřování Linuxu a drtivé většiny komunity. Je samozřejmě dobře, že takové distribuce jsou a jistě dobře poslouží těm, kteří se s existencí systemd stále nemůžou smířit. Od toho je to open source - i když upřímně řečeno nevím, proč tito kverulanti nepoužívají radši rovnou BSD.

  Systemd mal nahradit stary SysVinit a nie nahradit cely system...

  Systemd měl nahradit návrh (nebo možná nedostatečně promyšlený návrh) starého Unixu. To logicky obsahuje init, ale zdaleka jenom ne init. Ale váš příspěvek je svým způsobem velmi ilustrativní: lidem, kteří uvažují striktně v Unixových pojmech, jako je init, syslog apod., se systemd pochopitelně asi nikdy líbit nebude. Jenomže o to jeho vývojářům ani zastáncům nejde. Připomíná mi to klasickou hlášku, už nevím od koho: "FreeBSD dělají lidé, kteří milují Unix; Linux dělají lidé, kteří milují operační systémy."