Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Turečtí pučisté podcenili Internet od Jiří Eischmann - To ještě neznamená, že to bylo v režii...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 7. 2016 22:39

  Jiří Eischmann

  To ještě neznamená, že to bylo v režii Erdogana. Ta akce mohla začít dřív, protože se to někde na poslední chvíli provalilo. Není to tak jednoduché, že si nastavíte budíka na 3:00, skočíte do tanku a jdete na to. Očividně to byla akce malé části armády, ve finální fázi příprav na to mohl přijít někdo, kdo neměl. Případně by se jim dostala z dosahu klíčová osoba. Třeba náčelník generálního štábu měl letět na nějakou loajální základnu. Prostě je tam tolik věcí, kvůli kterým to mohlo začít tak brzo, že nelze tvrdit, že jsou to naprostí idioti nebo to bylo zinscenované.
  Že to dělali jen s dvěma tisíci lidmi? To, že v tom nebyla armáda jednotně, z toho dělalo riskantní podnik, ale pokud by vše vyšlo, tak se to mohlo podařit i s tak malým počtem lidí. Vždyť kolik lidí bylo zapojených do Valkýrie a kdyby H sundali, tak to mělo reálnou šanci na úspěch. Klíčovou věcí bylo, že nedostali Erdogana pod kontrolu. On tvrdí, že tomu unikl o 10 minut. Možná mu dal někdo echo (kvůli tomu to celé spustili dřív?) nebo ho jen bodyguardi dostali se štěstím do bezpečí.
  S tím vytahováním z tanku a lynčováním... to nastalo až v momentě, kdy každému bylo jasné, že je po všem. Co byste v takové situaci dělal vy? Začal střílet do spoluobčanů, abyste si zajistil, že vás dřív nebo později pověsí na nejbližší lampě? Navíc to prý byli z velké části noví rekruti, kterým bylo na začátku řečeno, že jedou na cvičení.

  Je možné, že to bylo celé Erdoganem vyprovokované, ale stejně tak je možné, že to byla vysoce riskantní akce zbytku sekularistů v armádě, kterým zbývaly týdny nebo jen dny. Každopádně Erdogan moc dobře věděl, koho se potřebuje zbavit, takto to má možnost udělat během pár dní a těm pučistům místo vyhození z armády a případně vězení hrozí provaz. Jinak by byl výsledek bez puče časem asi stejný.