Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Ubuntu 6.06 Christian Edition 1.1 od anonym - "a co starsie nabozenstva?" Myslím, že starší náboženství (co...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 8. 2006 20:12

  bez přezdívky
  "a co starsie nabozenstva?"
  Myslím, že starší náboženství (co přesně máš na mysli?) nemají tady v Evropě zatím tak velký vliv. Navíc je pro mě trochu diskutabilní, co to je starší náboženství, protože základy křesťanské morálky jsou ze židovství (viz např. desatero). Dál vztah křesťanství a židovství nebudu rozebírat.

  "humanizmus/socialne citenie/etc sa teda datuje od krestanstva?"
  To se přiznám, že nevím přesně, kde se datuje humanismus a co to přesně je - je to totiž dost široký pojem. Taky nevím jaký přesně byl ve starověkém Řecku. Na novodobou verzi určitě křesťanství vliv mělo (ale to je mimo mísu).
  Zpátky k tématu. Můžu definovat humanistu jako člověka, který uznává jakési principy, které nejsou jen materiální? Jestli ano, tak pak mi to nějak neladí s ateismem. V podstatě mi bez Boží existence není jasné, kde se humanismus bere. Dokážu to vyložit jedině tak, že jsou to zbytky po nějakém duchovnu.

  Je docela těžké takto obecně se vyjádřit. Možná by mi pomohlo, kdybyste napsal, kde podle vás bere humanista základ pro morálku, protože pak budu vědět na co přesně reagovat.

  "presne tak. humanizmus ma korene v antickom grecku. a dovtedy tiez v nejakej podobe tie myslienky existovali."
  To jo, ale kde se vzali?