Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Ubuntu 6.06 Christian Edition 1.1 od anonym - "Vaše tvrzení "morální zásady nemají u ateistů oporu...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 8. 2006 23:23

  bez přezdívky
  "Vaše tvrzení "morální zásady nemají u ateistů oporu ve světonázoru" je velmi urážlivé a hanící."
  To mě nenapadlo, že by to mohlo někoho urážet. To jsem nechtěl.
  Podrobný rozbor slova ateista jsem nedělal. Vycházím z toho, jak je tento pojem běžně používán a snad tento pojem nespojuju s něčím dalším, ale ateistu chápu tak, že tento nemůžu uznat, že by platila nějaká absolutní (jednu) pravda, jeden systém morálních hodnot. Pokud to tak je, tak je tu problém s tím, že se všechno relativizuje včetně morálních hodnot: ve smyslu "to co platí pro Tebe neplatí pro mě". Relativizuje se co je dobré a špatné a pak slovo morální úplně ztrácí smysl, protože "kdo může určit, co je dobréů? Také společnost pomalu ztrácí schopnost zasáhnout proti těm, kteří jednají špatně. Z tohoto důvodu se nelibě dívám na rozšiřování ateismu ve společnosti, protože jsem přesvědčen, že nám to nepřinese nic dobrého. Trochu se bojím, jak budou žít moje děti, teď nemám na mysli "náboženské" věci, ale normální život.

  "A navíc již několik tisíc let překonané - přečtěte si Platona. Nejlépe kompletní dílo, minimálně ale dílo jménem Prothagoras."
  Asi nebudu mít v nejbližší době možnost, hlavně z časových důvodů, si to přečíst.

  "Morální zásady nemají nic společného s náboženstvím. Jsou svázány s vírou."
  Souhlasím. Kdybych si myslel, že křesťanství je náboženství, tak bych křesťanem nechtěl být. Problém je ten, že my lidé máme tendenci být náboženští a to má pak vliv na církev. Mimochodem některým ateistům (popř. linuxákům) se stává, že jsou náboženštější než náboženští křesťani.