Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Účinnost bezdrátového nabíjení od BobTheBuilder - Predpokladám, že to funguje len v rámci ČR,...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 8. 2020 8:57

  BobTheBuilder

  Predpokladám, že to funguje len v rámci ČR, v eurozóne je to komplikovanejšie. Tam je "domáci" prevod aj na druhý koniec Európy.
  Drtivá většina příkazů je vnitrostátních (o víkendu zjistíte, že dítě nemá dostatečný kredit ve školní jídelně).
  Jo, pamatuju doby z pravěku elektronického bankovnictví, kdy banky (KB) na konci pracovní doby vypínaly server. To byl tak konec devadesátek. Od té doby se to změnilo. Takže když (jaro 2017) psali v novinách o transparentním účtu u FIO pro děvče - adeptku na robotickou ruku, během víkendu měli snad půl miliónu (já jsem jí přispěl rovnou ze špitálu, kde jsem zrovna byl po operaci). A v pondělí to udělalo hop, a bylo vybráno rovnou na dvě robotické ruce.
  Ano, clearingové centrum ČNB funguje jen v pracovní dny v pracovní době, takže platby přes ČNB můžete sice zadat kdykoliv, ale zpracují se až v pracovní době.
  Přímá platba je dohoda mezi jednotlivými bankami, které si předávají příkazy přímo, peer-to-peer. Do zahraničí by to fungovat mohlo, ale asi tam není dostatečný provoz, aby to stálo za to úsilí.
  Takže pojem "domácí převod" je nesmysl: buď je to in-house, pak je to věc jen banky, nebo peer-to-peer, pak je to otázka dohody bank, a všechno ostatní jde přes clearing. Eurozóna s tím nemá co dělat, ta se projeví jen v poplatcích.