Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Úspěšná kampaň na Monarco HAT - průmyslové rozšiření k Raspberry Pi od VS - To, co píšete, platí pro funkce řídicího systému...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 7. 2016 0:14

  VS

  To, co píšete, platí pro funkce řídicího systému zajišťující tzv. funkční bezpečnost (functional safety). V diskusi byla zmíněna norma IEC61508, která pro tento účel definuje několik úrovní safety integrity level (SIL).

  Běžně používaná PLC zpravidla funkční bezpečnost nezajišťují, a jejich software není certifikován na žádnou SIL úroveň. Nemělo by to ani moc smysl, pokud by uživatelské programy běžící na takovém PLC nebyly též vytvořeny s použitím metodiky zajišťující funkční bezpečnost - a to v běžné průmyslové automatizaci - např. výrobní linky, testovací stendy - zvykem rozhodně není.

  V běžných aplikacích je funkční bezpečnost obvykle zajištěna odděleně od řídicího systému, a všechny komponenty podílející se na těchto funkcích jsou certifikovány na příslušný SIL level -- např. optické závory, snímače otáček, safety relé (v jednodušších případech) a safety PLC/controllery, safety vstupy na servopohonech (typicky funkce safe-torque-off). V poslední době jsou safety prvky integrovány do distribuovaných IO systémů jako EtherCAT nebo Ethernet Powerlink, ale safety funkce vždy zajišťuje samostatný safety controller s velmi omezenou sadou funkcí.

  Něco jiného jsou řídicí systémy kritických částí např. pro energetiku, zejména pak jadernou kde platí samostatná norma IEC 61508. Pak platí striktní požadavky na použitý HW, SW a nástoje vč. kompilátorů, ale často není konkrétní řešení přesně definováno a požadavky lze splnit více způsoby - redundancí, diverzitou, testováním. Nicméně v těchto oblastech se standardní PLC nepoužívají, protože při jejich komplexitě a množství funkcí (které nejsou v dané aplikaci potřeba) by náklady na vývoj podle safety standardů byly extrémní, pokud by to vůbec bylo možné.

  Možná vás to tady některé překvapí, ale hard-realtime průmyslové řídicí systémy běží někdy i nad MS Windows - např. BECKHOFF TwinCAT, který se běžně používá pro řízení robotů a obráběcích strojů a svými možnostmi a parametry běžná PLC dalece převyšuje.