Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Úspěšná kampaň na Monarco HAT - průmyslové rozšiření k Raspberry Pi od VS - Linux Kernel dodávaný s Raspbianem neobsahuje RT-Preempt patch,...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 7. 2016 22:29

    VS

    Linux Kernel dodávaný s Raspbianem neobsahuje RT-Preempt patch, takže real-time chování není zaručené. Nicméně i díky tomu, že řada věcí z RT-Preempt už je součástí mainline Linuxu, lze standardní kernel celkem dobře použít pro tasky s periodou cca 10 ms a více. Přitom "dobře použít" znamená, že na tom systému zároveň nepouštíte nějakou brutální zátěž.

    RT-Preempt patch lze na RPi kernel aplikovat, a pak už se to za real-time systém dá považovat. Dlouhodobé testy z RPi zatím nemám, ale zkušenosti s obdobnými ARM platformami ukazují, že se dá spolehnout na latenci cca do 100us při téměř jakékoliv vedlejší zátěži. Viz např.: https://www.osadl.org/Latency-plot-of-system-in-rack-a-slot.qa-latencyplot-ras5.0.html?shadow=1 Dalšího zlepšení se dá dosáhnout vyhrazením jednoho CPU výhradně pro RT tasky a interrupt therady od souvisejících driverů, případně laděním dalších low-level věcí.