Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Veřejné peníze? Veřejný kód! od Filip Jirsák - Souhlasím s tím, že komplikovanost agendy je problém...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 9. 2017 23:59

    Filip Jirsák

    Souhlasím s tím, že komplikovanost agendy je problém – spolu s neustálými změnami (a pokaždé jinými – např. pořád se střídá, zda se přídavek na dítě bere na jedno dítě, na dvě nebo na všechny, ale algoritmus je pokaždé jiný, pokaždé se vymyslí nějaká nová podmínka). Vždycky mne pobaví ty pirátské představy, jak bude software společný v rámci celé EU. Asi jim ještě nikdo neprozradil, že ten software je dělaný podle místní legislativy a software pro správu českých daní nebo výplatu českých sociálních dávek opravdu nikdo jiný neupotřebí.

    Ale podle mne obracíte příčinu a následek – příčina je právě to, že nepožadujeme kvalitní veřejnou správu. Tohle je neštěstí hlavně pravicových stran – do voleb jdou vždy s tím, že veřejnou správu je potřeba hlavně zmenšit, kvalitu neřeší, protože přece ušetříme tím zmenšením, a když to bude menší, bude toho méně nekvalitního. Pak se dostanou do vlády, zjistí, že to s tím zmenšováním tak horké nebude, ale na zkvalitňování už si nevzpomenou. Jak by mohly být zákony kvalitní, když nikdo kvalitní zákony nechce – jediné, co u zákonů sledujeme, je kdo to asi proloboval, zda se to co nejrychleji projedná, a jestli se podaří dovézt všechny poslance z nemocnic a odjinud, aby se to slavně odhlasovalo většinou 101 hlasu. Ale kvalita? Že by někdy někdo chválil, že se o zákonu dlouho diskutovalo, byla zapracována spousta připomínek a souhlasí s ním jak koalice, tak opozice, tak nejrůznější organizace a sdružení?