Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Video editor PiTiVi od anonym - Adame, tahle zprávička je jedna kachna vedle druhé!...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 1. 2010 16:11

  bez přezdívky

  Adame, tahle zprávička je jedna kachna vedle druhé! Tvůj předešlý článek o OpenShotu to samé. Prosím oprav to co nejdříve!

  Ten kdo tu tvoří duplicity, je projekt OpenShot. Jak proti PiTiVi tak proti Kdenlive. To OpenShotu teče mléko po bradě. PiTiVi je tu s námi od roku 2004, OpenShot je o dobré 4 roky mladší. PiTiVi byl ve své době jediný pokus o user friendly NLE mimo kontroverzní Cinelerru.

  OpenShot se proti Kdenlive liší jen v tom, že je napsán v Python+Gtk, zato Kdenlive v C++ a KDElibs. Jinak oba používají ten samý framework, což znamená, že oba budou v konečné fázi umět to samé (protože 3 / 4 jsou v MTL a Ffmpegu). Jen OpenShot připomíná starší okousanější verzi Kdenlive, tak asi verzi 0.4, soudě podle screenshotů.

  PiTiVi a OpenShot jsou oba napsané v Python+Gtk. Jen OpenShot zvolilo perspektivnější a novější framework – MLT místo Gstreamer+GNonlin a udělalo dobře. Opravdu, ale opravdu nemohl Jonathan Thomas pomoci raději s vývojem PiTiVi? Hmm, ale to by o něm Adam Štrauch, Robert Krátký a další nepsali zprávičky :(

  MTL je novější, specializovanější dělané na míru pokročilé editaci video a audio stop, včetně pokročilých funkcí jako SVG formát, key framing, alpha compositing. A stojí za ním kapacita v oboru – Dan Dennedy, autor slavného DV video-editoru Kino.

  To že vyšla OpenShot VERZE JEDNA by nemělo zkušeného zprávičkáře znalého FOSS zmást, klidně to jen znamená zbytnělé ego tvůrce OpenShotu Jonathana Thomase. Ona totiž ani jiná stabilní verze než 1.0 nebyla. Během loňska dával na svůj PPA nějaké 1.0 bety k otestování, snad se to i hlásilo interně jako 0.9.x, a pak booom, prvn release a je to 1.0!

  Prosím rychle ty nesmysly ve zprávičce opravte, jinak se to začne šířit a lidi to začnou brát jako fakt. A komentáře pod zprávičkami už zdaleka každý nečte.

  Prosím, prosím, kontrolujte trochu zveřejňovaná fakta, stačilo se podívat minimálně na wikipedii. Je to tam včetně historie.

  Opravdu přidali PiTiVi do Ubuntu až nyní? To je taky renonc, ne? Já si nainstaloval PiTiVi z repozitářů Kubuntu už v roce 2006 a testoval jsem ho! Mám o tom zprávu ve svém blogu, viz odkaz dole.

  P.S.
  Jinak „trh“ video editorů v poslední době doslova exploduje. Nedávno vyšel první VideoLAN Movie Creator, jsou tu klasiky jako Cinelerra, Kdenlive a PiTiVi. Pak méně „hlučné“ projekty jako OpenMovieEditor. Nějaké ty nutné mrtvoly a zombíky – Diva a Positron. A to by stálo za to alespoň zmínit i Lives, který se stále více posouvá do NLE, Kino a Avidemux. Zapomněl jsem na něco? Určitě ano. V tom snad ani není možné mít úplný aktuální přehled. Hezká připomínka že kvantita neznamená kvalitu.

  Linky:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Pitivi – Edward Hervey started working on PiTiVi in 2004 as an end-of-studies project … Initially written in C, the PiTiVi code base was rewritten in Python eighteen months later. Python, Gtk, Gstreamer + Gnonlin.

  http://en.wikipedia.org/…Video_Editor – …built with Python, GTK, and the MLT Framework. The project was started in August 2008 by Jonathan Thomas.

  http://www.openshotvideo.com/…ginning.html – jak vidno, v květnu teprve padlo rozhodnutí, že něco vytvoří a teprve hledal technologie, neexistovala jetě ani řádka, dokonce ani název projektu.

  http://www.mltframework.org/…in/view/MLT/ – MLT framework homepage

  http://www.abclinuxu.cz/…-minirecenze – můj blog, krátké srovnání stavu NLE v roce 2006, PiTiVi, Kdenlive jsou zmiňovány.

  http://www.openshotvideo.com/…archive.html – MLT vs Gnonlin comparison from OpenShot author Jonathan Thomas.

  http://www.osnews.com/…Video_Editor – recenze 1.0 verze na OSNews. Nepříliš příznivá – Rating: 3/10.