Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Video editor PiTiVi od anonym - Adame, tahle zprávička je jedna kachna vedle druhé!...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 1. 2010 16:11

    bez přezdívky

    Adame, tahle zprávička je jedna kachna vedle druhé! Tvůj předešlý článek o OpenShotu to samé. Prosím oprav to co nejdříve!

    Ten kdo tu tvoří duplicity, je projekt OpenShot. Jak proti PiTiVi tak proti Kdenlive. To OpenShotu teče mléko po bradě. PiTiVi je tu s námi od roku 2004, OpenShot je o dobré 4 roky mladší. PiTiVi byl ve své době jediný pokus o user friendly NLE mimo kontroverzní Cinelerru.

    OpenShot se proti Kdenlive liší jen v tom, že je napsán v Python+Gtk, zato Kdenlive v C++ a KDElibs. Jinak oba používají ten samý framework, což znamená, že oba budou v konečné fázi umět to samé (protože 3 / 4 jsou v MTL a Ffmpegu). Jen OpenShot připomíná starší okousanější verzi Kdenlive, tak asi verzi 0.4, soudě podle screenshotů.

    PiTiVi a OpenShot jsou oba napsané v Python+Gtk. Jen OpenShot zvolilo perspektivnější a novější framework – MLT místo Gstreamer+GNonlin a udělalo dobře. Opravdu, ale opravdu nemohl Jonathan Thomas pomoci raději s vývojem PiTiVi? Hmm, ale to by o něm Adam Štrauch, Robert Krátký a další nepsali zprávičky :(

    MTL je novější, specializovanější dělané na míru pokročilé editaci video a audio stop, včetně pokročilých funkcí jako SVG formát, key framing, alpha compositing. A stojí za ním kapacita v oboru – Dan Dennedy, autor slavného DV video-editoru Kino.

    To že vyšla OpenShot VERZE JEDNA by nemělo zkušeného zprávičkáře znalého FOSS zmást, klidně to jen znamená zbytnělé ego tvůrce OpenShotu Jonathana Thomase. Ona totiž ani jiná stabilní verze než 1.0 nebyla. Během loňska dával na svůj PPA nějaké 1.0 bety k otestování, snad se to i hlásilo interně jako 0.9.x, a pak booom, prvn release a je to 1.0!

    Prosím rychle ty nesmysly ve zprávičce opravte, jinak se to začne šířit a lidi to začnou brát jako fakt. A komentáře pod zprávičkami už zdaleka každý nečte.

    Prosím, prosím, kontrolujte trochu zveřejňovaná fakta, stačilo se podívat minimálně na wikipedii. Je to tam včetně historie.

    Opravdu přidali PiTiVi do Ubuntu až nyní? To je taky renonc, ne? Já si nainstaloval PiTiVi z repozitářů Kubuntu už v roce 2006 a testoval jsem ho! Mám o tom zprávu ve svém blogu, viz odkaz dole.

    P.S.
    Jinak „trh“ video editorů v poslední době doslova exploduje. Nedávno vyšel první VideoLAN Movie Creator, jsou tu klasiky jako Cinelerra, Kdenlive a PiTiVi. Pak méně „hlučné“ projekty jako OpenMovieEditor. Nějaké ty nutné mrtvoly a zombíky – Diva a Positron. A to by stálo za to alespoň zmínit i Lives, který se stále více posouvá do NLE, Kino a Avidemux. Zapomněl jsem na něco? Určitě ano. V tom snad ani není možné mít úplný aktuální přehled. Hezká připomínka že kvantita neznamená kvalitu.

    Linky:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Pitivi – Edward Hervey started working on PiTiVi in 2004 as an end-of-studies project … Initially written in C, the PiTiVi code base was rewritten in Python eighteen months later. Python, Gtk, Gstreamer + Gnonlin.

    http://en.wikipedia.org/…Video_Editor – …built with Python, GTK, and the MLT Framework. The project was started in August 2008 by Jonathan Thomas.

    http://www.openshotvideo.com/…ginning.html – jak vidno, v květnu teprve padlo rozhodnutí, že něco vytvoří a teprve hledal technologie, neexistovala jetě ani řádka, dokonce ani název projektu.

    http://www.mltframework.org/…in/view/MLT/ – MLT framework homepage

    http://www.abclinuxu.cz/…-minirecenze – můj blog, krátké srovnání stavu NLE v roce 2006, PiTiVi, Kdenlive jsou zmiňovány.

    http://www.openshotvideo.com/…archive.html – MLT vs Gnonlin comparison from OpenShot author Jonathan Thomas.

    http://www.osnews.com/…Video_Editor – recenze 1.0 verze na OSNews. Nepříliš příznivá – Rating: 3/10.

  • 18. 1. 2010 19:25

    mayo2000 (neregistrovaný)

    Celkom vyzerá, že sa téme rozumieš a preto by ma zaujímalo, či existuje niečo ako „ultimate“ video editor pre GTK. Existuje vôbec nejaký? Resp. s čím je lepšie začať (PiTiVi alebo OpenShot)? Priznám sa, že ani neviem či PiTiVi resp. OpenShot sú non linear alebo linear editory.

  • 19. 1. 2010 14:00

    bez přezdívky

    Asi udpověď tušíš a tušíš správně. Žádný takový neexistuje. Kdyby existoval, tak ho všichni používají.

    Jestli je to KDE/Qt/Gtk/Gnome, to je ten nejméně podstatná vlastnost. Sleduj hlavně použité knihovny a frameworky, podpora formátů, vlastní funkcionalita, dlouhodobost projektu, aktivitu komunity, počet vývojářů.

    U tak komplexních aplikací jako je video střižna, je vytvářet dvou paralelních verzí jak pro KDE tak pro Gnome je zbytečný luxus. Zvlášť když se podobají jeden druhému jako dvojčata. To není jako jednoduchý textový editor nebo prohlížeč obrázků. Pravde je, že frameworky jako MTL+Ffmpeg odvedou většinu práce vidostřižny, ale i tak NELZE GUI videostřižny označit nějakého tenkého klienta nad frameworkem.

    I výběr programovacího jazyka je důležitý. Jak PiTiVi tak OpenShot jsou napsané v Pythonu, to mě trochu odrazuje, u videostřižny bych zvolil opravdu raději C/C++ kvůli rychlosti.

    Nejperspektivnější se mi jeví Kdenlive. Už tu s námi nějaký rok je, je to postavené nad MLT (Media Loving Toolkit) napsané v C++, aktivní komunita, několik vývojářů. Kdenlive dost trpí kvalitou buildů v některých distribucích, hlavně se jedná o nevhodnou kombinaci verze Ffmepgu a Mtl. (takže to bude postihovat OpenShot taky!) výrazně postihuje stabilitu. Jeden z mála SW kde vám doporučím vlastní build (hlavně včetně „privátní“ verze ffmpegu). Taky přepis aplikace z KDE3 na KDE4 byl delší a bolestivější než se čekalo (viz blog projektu). Často je pak Kdenlive recenzenty hodnocena jako funkčně nejbohatší, user friendly ale nestabilní. Pevně věřím, že přechodové bolesti přebolí, jako u jiných KDE aplikací, a Kdenlive se vrátí stabilita (nikdy ofiviálně nevydané) řady 0.6svn.

    Cinelerra je stále funkčně nejnadupanější, ale také nejméně perspektivní. Dělají si všechno sami, od kodeku do UI včetně toolkitu! To je v dnešní době prostě bláznovství. Má to fork – Lumiera. nevím co všechno chtějí zmodernizovat. Zatím nic použitelného nevydali.

    U VLMC a OS bych si počkal, jak a jesli přežijí syndrom „první verze“. Diva a Pozitron ho nepřežili. Taky jsem někde koutkem oka zahlédl, že Miguel chystá vlastní video střižnu – v Monu! Výborně, Yeat Another NLE?

  • 19. 1. 2010 20:13

    mayo2000 (neregistrovaný)

    Díki za prehľad. Je dobré, keď to niekto popíše tak ako ty, pretože od istého veku som stratil chuť (a hlavne čas) skúšať a hladať produkt, ktorý by mi vyhovoval. Ešte by to chcelo vedieť rozdelenie editorov medzi NLE a LE (a aký je v tom vlastne rozdiel). Ale to si už asi zistím sám. :-) Dík

  • 31. 1. 2010 16:06

    mejla77 (neregistrovaný)

    Napadá mě, že ještě umožňuje střih videa i blender 3d (www.blender.org), je poměrně svižný a (po překonání prvotního šoku z naprosto odlišného stylu ovládání) i příjemný a intuitivní. Má podle mě i docela silnou komunitu a slušný vývojářský tým.

  • 20. 1. 2010 18:04

    zdenyx (neregistrovaný)

    Díky za výborný a vyčerpávající komentář k tématu. Jen poznámka. Vezmu-li v úvahu, že se PiTiVi vytváří od r. 2004 a po cca 5ti letech v sobě nemá integrovány ani přechody, ani efekty, zdá se mi argument s rokem započetí vývoje trochu jako přítěž. Nehledě na zmínku, že PiTiVi má prý dva placené vývojáře (info autora Openshotu). Co jsem tak pozoroval, PiTiVi je v Ubuntu 10.04 Alpha 2 instalováno jako „dafaultní“ aplikace. V repozitářích např. Ubuntu 9.10 PiTiVi samozřejmě je a lze ho doinstalovat. Osobně jsem se v tuto chvíli rozhodl použít na střih domácího videa Openshot a po prvních pokusech se to zdá být vyhovující. Zkoušel jsem i PiTiVi, ale tam mi chybí výše zmiňované vlastnosti.