Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Vydáno FreeBSD 13.0, definitivně zcela bez GCC od Izak - LOL FreeBSD a vlastni moderni binuitil, valim, se...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 4. 2021 8:31

    Izak

    LOL FreeBSD a vlastni moderni binuitil, valim, se smichy ... pry GNU zastarale ... jako vazne? mam zcela opacne zkusenosti.

    ne jen ze tam meli tak 30 let stare binutil z puvodniho BSD, ale i GNU utils nebyly nikdy moc aktulani ... spise si myslim ze autor je zaplepeny BSD fan, co ani nevi, co je v soucasnych linuxech.

  • 15. 4. 2021 9:17

    Petr Macek

    Tohle nejde uplne srovnavat. Linux je v podstate Kernel a kazda distribuce si vse ostatni resi po svem. FreeBSD je kernel + userland vyvijeny spolecne.
    BSD systemy jsou trochu konzervativni, ale rozhodne to neni na skodu. Mame treba stale ifconfig na IP konfiguraci a je poslednich 20 let stejny, jen se pridavaji nove veci. Za tu dobu linux treba nastaveni IP zmenil nekolikrat.

    K tem GNU utilitam - daji se bezne nainstalovat, ale BSD ma vetsinu vlastnich. Nektere se lisi treba v parametrech, nekde rozdil skoro nepoznate. Vyhoda tech vlastnich treba vidim v tom, ze co je napsano v manualu, to proste plati. Moje zkusenost z linuxoveho sveta je trosku jina. Manual rika nejaky parametr, utilita se chova jinak nebo ho nezna, ...

    Pouzivam jak Linux, tak BSD. BSD mam radeji prave kvuli te "stejnosti", striktnimu oddeleni instalovanych aplikaci v /usr/local. Bylo by to na dlouhe povidani ...

  • 15. 4. 2021 10:10

    Miroslav Šilhavý

    Pouzivam jak Linux, tak BSD. BSD mam radeji prave kvuli te "stejnosti", striktnimu oddeleni instalovanych aplikaci v /usr/local. Bylo by to na dlouhe povidani ...

    Mám to úplně stejně. Každému nadšenci bych FreeBSD na server (na desktop ne) doporučil, protože rozdíl mezi Linuxem a FreeBSD je minimální, ale pracuje se s tím líp. Dokumentace je, je kvalitní, verze a způsoby se nemění podle směru větru. Bezpečnost celého systému není závislá na haldě nezávisle vyvíjených programů, ale na soustředěném vývoji. Neprobíhá tam boj o závislost / nezávislost balíku na systemd (který jinak považuji za povedený), takže odpadá i řešení nesouladů představ jednotlivých autorů. Neřeší se, jaká verze jádra má pasovat ke zbytku systému. Firewall (pf) je povedený, ne tak propracovaný jako v linuxu, ale o to stabilnější (FreeBSD není router, ale převážně serverový OS). Bezpečnost se dá (kromě MAC) zostřit jaily, které dávají větší možnost udržet bezpečnost než kontejnery (ty zase mají výhodu v jednodušším deploymentu a způsobu fire-and-forget - což je kontra bezpečnosti).

    Našlo by se opravdu mnoho argumentů, proč fbsd na serveru provozovat.

    15. 4. 2021, 10:14 editováno autorem komentáře

  • 15. 4. 2021 17:36

    D.A.Tiger

    [Petr Macek]

    "Linux je v podstate Kernel a kazda distribuce si vse ostatni resi po svem."

    Kdyby to platilo pouze pro samotny distra, tak by to bylo jeste fajn. Bohuzel spoustu veci je v Linuxu delano tim stylem, ze nekdo prijde, rekne jak to ma asi fungovat (v lepsim pripade vam jeste da data) a nejak si to zaridte. A tak se furt dokola pise kod ktery dela to stejny co kod v projektu vedle, akorad ze jinak, kazdy po svem a krom toho ze se duplikuje zbytecne prace autoru, je to navic kolikrat nekompatibilni s ostatnimy projekty.

    Je to smutne, doktore, ale tu ... hmm .. stejnost, unifikovanost aspon na nizsich urovnich FreeBSD a Macum strasne zavidim ... :(

    15. 4. 2021, 17:37 editováno autorem komentáře

  • 15. 4. 2021 9:19

    klokan

    Zas tak moc vlastní nejsou... prostě se vezou na LLVM tak, jako se dříve vezli na GCC. Vývoj LLVM cílí na MacOS, Linux a Windows a lidem od FreeBSD se taky podařilo ho rozchodit.

  • 17. 4. 2021 16:18

    mato

    LLVM nie je GPL. LLVM hodne pomohol Apple a pre nich je podpora BSD dôležitá. BSD sú dôležité pre mnoho projektov a inštitúcií. Svet IT je vcelku prepletený a je fajn keď sa do toho nepletú zbytočné spory. Projektom prospieva keď majú pestrú skupinu prispievateľov aj užívateľov. Linux nie je všetko a k ideálu má hodne ďaleko. Buďme radi za čo najväčšiu pestrosť ekosystému.

  • 18. 4. 2021 1:18

    klokan

    Apple stál u zrodu LLVM ne proto, aby pomohli BSD, ale aby pomohli Applu (protože Steve Jobs byl odjakživa ideologicky proti GPL a z toho důvodu nechtěl GCC). Podporovat FreeBSD pro Apple nemá zádný význam, používá sice pár komponent v userlandu, ale nic z toho není nijak cenné: kernel, grafický stack i frameworky jsou striktně proprietární a do BSD tímto přispívají na úrovni nula celá nic. Že mají "mkdir" nebo "rm" od BSD opravdu světem neotřásá. Licenci BSD použili jedině proto, aby měli zadarmo vývojářskou komunitu, které by zároveň nic na oplátku nedlužili. Že LLVM funguje ve FreeBSD je tak výsledek snahy FreeBSD, Apple pro to neudělal a nedělá v podstatě nic. Jinak na každého přispěvatele do LLVM z komunity FreeBSD je jich 100, co LLVM vyvíjí na Linuxu.

  • 18. 4. 2021 12:55

    mato

    No to je predsa logické, každá firma sleduje primárne svoje záujmy. Ak sa aspoň čiastočne prekrývajú so záujmami nejakej komunity, je to pre tú komunitu zvyčajne výhodné. Ak by LLVM bolo pod GPL, tak je to pre BSD rovnaký problém ako GCC. Aj ZFS mohli použiť vďaka vhodnejšej licencii. Aj tam odviedli kus práce, aj keď dnes už prevažuje vývoj pre Linux. A je to logické, Linux je omnoho väčší projekt. Je teda zvyčajne výhodné, ak Linux začne nejaký projekt využívať. Ale neznamená to, že ostatní sa iba vezú, prípadne že by bez Linuxu tie projekty neboli. A prínos Apple je podobný ako prínos ostatných firiem, platia veľkú časť vývoja dnešného open source a rôznych štandardov. Ale samozrejme im to musí hrať do karát, tie firmy nie sú záujmové združenia hobíkov.