Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Vyšel Brave 1.0: prohlížeč zaměřený na soukromí uživatelů od anonym - Ano, zkoušel jsem hledat chybu v sobě a...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 11. 2019 23:06

  bez přezdívky

  Ano, zkoušel jsem hledat chybu v sobě a dostal jsem se k tomu stejnému, co vy ve svém komentáři.

  Píšete "ono to totiz ani neni ve vychozich volbach intalatoru" a jako zdůvodnění následují čtyři odrážky, z nichž 3 přímo obsahují slovní spojení "vychozim prostredim" (jinak řečeno "výchozí volba prostředí") nebo "vychozich aplikaci/nastro­ju/nastaveni" a ta poslední to obsahuje implicitně (primárně jde o výchozí volbu DE; ).

  Neboli všechny vaše argumenty nejsou pro, ale proti vašemu názoru a nejde vymyslet jediný jiný rozdíl.

  Čili opravdu jde pouze a jen a o nic jiného než o volbu jednoho, byť dost zřetelně viditelného metabalíčku, kterým je balíček příslušného DE. Jenže grafické prostředí není se systémem pevně svázáno, je možné neinstalovat žádné nebo víc. Proto je blbost, cpát jeho název do názvu systému jako takového.

  Zdůvodnění, že je to výhodné pro LiveCD/USB/PXE nedává u USB smysl, protože to je přepisovatelné médium a lze si tedy instalaci upravit, u LiveCD a PXE by bylo pro uživatele mnohem pohodlnější mít na jedněch webových stránkách ubuntu.cz pod jedním společným odkazem ke stažení sekci "LiveCD"/"PXE"/"Li­veUSB" a možnost vybrat si, kterou výchozí variantu člověk chce, zda "Ubuntu s Gnome", "Ubuntu s KDE" nebo "Ubuntu s LXDE" apod. Takto inteligentně to třeba řeší DokuWiki, kde si člověk nakliká potřebné komponenty a jazyky a podle toho se stáhne nachystaný zip balíček. Podobně to řeší i řada dalších programů, byť třeba až po stažení minimalistického instalátoru volbami v něm (třeba i TeX) a taháním jen příslušných komponent.

  Místo toho, aby člověk hledal na ubuntu.cz (nebo ubuntu.com), odnože nemají počeštěné stránky a hází to člověka na kubuntu.org, lubuntu.me (obzvlášť vtipná doména 1. řádu), ubuntubudgie.org, ubuntukylin.com, ubuntu-mate.org, ubuntustudio.org, xubuntu.org. Čili pro "lepší zapamatování" jsou tu i různé domény 1. řádu a nedodržování konvence, zda psat nebo nepsat pomlčku. Každý web má pochopitelně jiný vzhled (ono to spolu nesouvisí?), jinde umístěný download, jinou strukturu stránky s downloady, prostě chaos.

  U instalace nevidím zásadní problém v podobné volbě, jakou má instalátor pro doinstalování software 3. stran nebo aktualizací už v průběhu instalace. Stejně tak by bylo možné mít na jednom společném webu ke stažení instalační media podle volby prostředí a nazývat je všechny jedním společným názvem pouze s rozlišením, co je v balíčku "navíc" (DE není u Linuxu součást systému, ale doplňkový software stejně jako třeba kancelářský balík).

  Asi naprogramuju ADubuntu. Bude obsahovat volbu grafického prostředí a jako jediný derivát nejrozšířenější linuxové distribuce bude mít implicitně předinstalovaný nástroj, který by byl opravdu potřeba a už roky opravdu chybí: průvodce (konzolový i GUI) připojením do AD... A webovky budou ADubuntu.ms a budou celé v češtině :-D.