Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Výsledky hlasování o init systému v Debianu od Richard - Toto hlasování byla zřejmě poslední možnost, jak do...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 11. 2014 15:23

  Richard (neregistrovaný) ---.static.dt.it-help.cz

  Toto hlasování byla zřejmě poslední možnost, jak do budoucna zachovat možnost snadného přechodu na jiný init systém (ať už vydavateli Debianu v rámci implicitního init systému nebo uživateli zvolením alternativy).

  Výsledek hlasování znamená, že díky závislostem některých balíků na systemd se postupně systemd stane jediným možným init systémem (řetěz závislostí vás donutí přejít na systemd - jako implicitní bude zřejmě podporován téměř všemi balíky).

  Zavedení systemd je odpůrci vnímáno jako omezení svobody výběru, jeho monolitičnost jde proti dlouholeté filozofii Linuxu "jednoduché utility, které dělají málo věcí, ale dobře a spolehlivě".
  Vzhledem ke kontroverzi, s jakou je systemd v současné době hodnocen, odpůrci nesouhlasí s jeho vnucováním bez možnosti výběru.

  Bohužel hlasování o podobném návrhu nebylo schváleno už v březnu 2014, ale až teď, kdy má být za 3 týdny zmrazen Jessie. A tak termín vyvolal značný odpor proti návrhu, což přispělo k jeho odmítnutí (ohrožení termínu vydání kvůli neplánovaným úpravám sw, zejména GNOME asi na systemd dost závisí).