Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Vývojáři kernelu: drivery vyvineme zdarma od Milan Keršláger - Jeden problém je v tom, že firmy si...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 2. 2007 13:00

    Milan Keršláger
    Jeden problém je v tom, že firmy si mezi sebou licencují jak HW řešení, tak SW a licenční podmínky zakazují redistribuci předmětu licence (HW i SW). Tím pádem pak nelze specifikace (nebo ovladače) uvolnit. Druhým problémem je to, že většina I/O zařízení je dnes řízena ovladačem a HW jsou jen jednoduché rozhraní (modemy, ale i grafické karty, scannery, tiskárny atd.). Zveřejnění SW by pak znamenalo, že stejný HW bude někdo jiný replikovat a bez nákladů na vývoj SW (protože náklady na SW jsou větší, než náklady na výrobu HW) bude dosahovat vyšších zisků na úkor toho, kdo zaplatil vývoj.

    Řešením je, aby už prvovýrobci pracovali otevřeně, ale k tomu je potřeba čas a odvaha změnit zaběhnuté obchodní praktiky. To není tak jednoduché, protože cena akcií klesne, když firma nemá zaručené příjmy (např. kvůli změně obchodního modelu), protože klesne její rating (vlastně hodnocení rizika pro investory). Proto třeba mobilní operátoři tak stojí o smlouvy a ne o předplacené karty. Sice je na smlouvy menší zisk (různé výhody), ale firma může prokázat, že výhledově bude mít jistou míru příjmů. A tím získá důvěru investorů a bank (že bude splácet úvěry a že cena akcií výhledově neklesne).