Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Vývojáři začali portovat podporu Atheros Wi-Fi na Linux od Lukáš Turek - Zrovna ten Atheros žádný firmware nemá, ovladač přímo...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 8. 2007 13:06

    Lukáš Turek

    Zrovna ten Atheros žádný firmware nemá, ovladač přímo přes sběrnici zapisuje do registrů procesoru. Pokud chce nastavit frekvenci, zapíše nějaké číslo do registru pro frekvenci. Regulatory domain je sice v EEPROM čipu, ale ovladač si jí přečte a má se podle ní chovat, čip to nijak nehlídá.

    Karty s firmware (například Intel) sice můžou dělat kontrolu, ale na nich jsou zase docela běžně procesory (ARM/MIPS), takže se určitě najdou lidi co to zvládnou modifikovat. Sice by šlo firmware podepisovat a karta by si ho kontrolovala, ale to zase zvýší cenu karty, takže to výrobci udělají jen když si to FCC vynutí.

    Bohužel zatím není moc jisté, co vlastně výrobce musí udělat. Pravděpodobně ovladač nemůže být čistě open-source. Ale těžko může výrobce ovlivnit, že si někdo ten opensource ovladač napíše sám. Podrobnosti viz FCC Rules on FOSS and Software-Defined Radio.