Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Vývojáři žádají po Sunu uvolnění OOo od Gorgon - Ještě bych dodal, že díky uvolnění OOo pod...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 2. 2006 16:39

  Gorgon (neregistrovaný)
  Ještě bych dodal, že díky uvolnění OOo pod licencí GPL (souběžně se SUNovskou licencí) je možný na SUNu nezávislý vývoj a to už se děje. Forků OOo už existuje několik. Moc se o nich neví a používají se spíše v Asii než v Evropě. Pro SUN je to těžká doba. Když nepovolí, dříve či později vznikne na základě GPL kódu OOo nová verze OOo, nad kterou nebude mít kontrolu. Když povolí, pak ztratí kontrolu přímo nad OOo. Je ale otázkou, komu to prospěje. Cítím za tím víc tahanici velkých firem než skutečný zájem uživatelů. Jako odpověď na routoucí závislost na OOo na Javě by přece mohl stačit GCJ.
 • 10. 2. 2006 12:52

  anonymní
  Nemusí jít hned o fork. Existuje i ohleduplnější řešení - patchsety.
  Když se patch osvědčím upstreamuje se.

  Je to podobné jak s Linux jádrem. Máte Vanillu a k ní si distribuce i jednotlivci mohou přidat jeden nebo více patchů/patchsetů, podle toho co chtějí zlepšit, změnit (supermount, swsusp2, realtime patche etc.)

  U jádra je bohatý výběr patchsetů, u OOo vím jen o jednom, zato pořádném - ooo-build, alias go-ooo. Distribuce začínají využívat stále více tento patchset, průkopníkem je Fedora a Novell, oba se na vývoji 'go-ooo' podílejí.

  go-ooo řeší věci jako:
  - nezávislos ta Javě
  - kompilace na GCC 4.0, GCJ
  - integraci Cairo a Glitz
  - lepší spellchecker (hunspell)
  - iconswitching
  - hlubší integrace KDE a Gnome
  - podpora VBA, Access databazí
  - větší integrace systémovách knihoven
  (fontconfig, stl, freetype, icu, mozilla)
  - optimalizace etc.

  Problém je že SUN drží pod palcem projektové CVS a IssueZillu, a nezávislí vývojáři si stěžují, že přijímá upstream patche pomalu a konzervativně, že CVS je pomalé, vytvoření CVS účtu trvá věky atd.
 • 10. 2. 2006 12:54

  Uhlir Jan (neregistrovaný)
  Tento příspěvek byl odemě. Nevšim jsem si, že mě to nepřihlásilo.
 • 10. 2. 2006 13:09

  lancer (neregistrovaný)
  mno to je pekne, ale ja tohoto casu musim delat pod wokny - jsem tam velmi rad za tu javu, protoze je mozne drzet vyvoj jakztakz pohromade. Silne forky pro ruzne systemy budou znamenat konec. Co se tyka pomaleho upstreamu do CVS . Jste legracni - vite jak je obtizne dostat, byt velmi kvalitni, kod do linuxuve vetve? Uvedomte si, ze planovani projektu obsahuje i pomerne nelibive kroky, kdy se ne kazdemu vyhovi. Sun se chova jeste pomerne malo restriktivne ve srovnani lidi okolo kernel.org....