Wikipedia je jen místo, kde najdete informace. Zdrojem je autor (autoři) textu a ti zase mohou čerpat z jiných pramenů. Po pramenech jdete tak dlouho, dokud nenarazíte na nezpochybnitelnou a citovanou autoritu - tím myslím osobu.
To se nijak neliší od toho, jako když vyjdete z nějaké zjednodušené, populárně naučné nebo obsoletní knihy. To je stejně nespolehlivý, ale přesto cenný zdroj pro poznání (pro cestu k poznání).
Sociálním fenoménem je to, že nepřesné informace a dezinformace ve Wikipedii ovlivňují masy. Před sto padesáti lety prosťáček věděl, že je prosťáčkem a místo špatných informací neměl žádné. Pak začal masy ovlivňovat denní tisk a později jeho bulvární varianta, rozhlas, televize. Dnes jsou to online zdroje, včetně Wikipedie. Podle mě to není ovlivněné tím, že si tam může psát každý, co chce - ale spíš tím, že spousta lidí chce číst to, co zapadne do jejich pohledu na svět.
Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.