Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Wikipedie oslavila 20 let od Miroslav Šilhavý - Wikipedia je jen místo, kde najdete informace. Zdrojem...

  • 13. 1. 2021 12:27

    Miroslav Šilhavý

    Wikipedia je jen místo, kde najdete informace. Zdrojem je autor (autoři) textu a ti zase mohou čerpat z jiných pramenů. Po pramenech jdete tak dlouho, dokud nenarazíte na nezpochybnitelnou a citovanou autoritu - tím myslím osobu.

    To se nijak neliší od toho, jako když vyjdete z nějaké zjednodušené, populárně naučné nebo obsoletní knihy. To je stejně nespolehlivý, ale přesto cenný zdroj pro poznání (pro cestu k poznání).

    Sociálním fenoménem je to, že nepřesné informace a dezinformace ve Wikipedii ovlivňují masy. Před sto padesáti lety prosťáček věděl, že je prosťáčkem a místo špatných informací neměl žádné. Pak začal masy ovlivňovat denní tisk a později jeho bulvární varianta, rozhlas, televize. Dnes jsou to online zdroje, včetně Wikipedie. Podle mě to není ovlivněné tím, že si tam může psát každý, co chce - ale spíš tím, že spousta lidí chce číst to, co zapadne do jejich pohledu na svět.