Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Wikipedie oslavila 20 let od Poleno - Jste si jistý, že víte, co je to...

 • 13. 1. 2021 13:17

  Poleno

  Jste si jistý, že víte, co je to relevatní zdroj?

  Pokud někdo vydává knihu, opatřuje ji často svým jménem či titulem a dokonce se občas dává k oponentůře nebo je výsledkem spolupráce. Často je hodnocena veřejně, speciálně v případě odborné literatury. Pak zde máme taky specializovaná nakladatelství, že. Čím méně ze jmenovaného, tím více se snižuje relevance někam k Wikipedii.
  Pokud si vedete svůj webísek a neopatříte jeji svou osobou, webík prostě ztrácí kredibilitu, stejně jako Wikipedie, protože není ani kde začít.
  Stejně je to tady s root.cz. Vzhledem k práci redakce se dá root.cz považovat za relevantní zdroj, i když nic není stoprocentní a redakce občas ujede na módní vlně, ale relevanci článků na root.cz nemůžete srovnat s relevancí na Wikipedii.
  A stejně je to s ostatními zdroji.

  Největší problém Wikipedie je, že na rozdíl od té knihy nebo soukr. webísku, může Wikipedii editovat kdokoliv, třeba pan Benda v zastoupení Aštare Šerana. Stačí oddělat jeden odkaz a můžete nesenou informaci dané stránky zcela změnit a to jenom tak.
  Ostatně je to vidět i na tom, jak se prolínají do obsahu Wikipedie soudobé, řekněme psychosociální, proudy.

  ! Nic z toho ale neříká, jestli jsou informace skutečně správné, resp. pravdivé chcete-li, ale mluvíme o relevanci.

  Wikipedie je celkem fajn, možná se to někam posune, občas brouzdám, ale obecně o nějaké relevanci není řeč. Nerad bych někoho urazil, jsou tam díla i kvalitní, ale je to jak to je ...

  13. 1. 2021, 13:21 editováno autorem komentáře