Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Wikipedie oslavila 20 let od K> - Ale no tak. " já osobně jsem už několikrát...

 • 14. 1. 2021 8:29

  K>

  Ale no tak.
  " já osobně jsem už několikrát bez ničeho zeditoval"
  Třeba já mám ve sledování několik článků týkající se mého oboru. Sem tam to někdo upraví a mě přijde automatický email. Pokud jsou ty změny OK, tak se nijak neprojevuji. Tedy člověk co to upravil ani nemusí vědět, že byl někým zkontrolován. Stejně jako vy nevíte, jestli vás někdo zkontroloval. Vždyť ani nevíte, jak Wiki funguje.

  Nechte si od cesty nesmysly a výmysly typu "posedmé" a "nesmím" apod., nic tu posedmé nebylo a nic jsem nezakázal. Tohle diskuzi vůbec nepřispívá.

  Ohlédneme od toho pojmu relevantnosti, který vy nedokážete definovat, a já nevím, co tím přesně myslíte.

  Já tvrdím, že tištěná encyklopedie je na tom víceméně stejně jako Wikipedie. Nemá žádné lepší kontrolní mechanismy než Wiki, pouze nejde měnit tak často. Když se sestavují encyklopedie, tak nakladatelství má velkou spoustu přispěvatelů, kteří napíšou to či ono heslo. Pokud se přispěvatel splete, nebo schválně napíše něco špatně, nakladatel to často nemá šanci poznat (jinak by tu encyklopedii mohl napsat sám). U Wikipedie je to samé, jenom ten proces trvá hodiny, a ne roky.

  Tištěná encyklopedie je podle vás zaštítěna tím kdo to vydal. Vydavatel jen provedl výběr přispěvatelů. Ale pomohlo to něčemu? Je tím ta encyklopedie lepší, přesnější, správnější? Není. Těch porovnání se dělalo několik, googlujte. Obvykle z nich vyšlo, že hustota chyb v tištěných encyklopediích je stejná nebo dokonce horší než ve Wiki.

  (A jak jsem již psal, googloval jsem relevantnost, a přišlo mi že se tohle slovo používá jinak než jak ho používáte vy. Třeba Národní technická knihovna:
  https://www.techlib.cz/cs/83788-jak-rozpoznat-vhodny-zdroj
  "Relevance (Relevance)
  Odpovídá informace našim potřebám? (Zodpovídá naše otázky?)
  Má požadovanou úroveň? (Není příliš základní nebo naopak pokročilá?)
  Kdo má být hlavním příjemcem informace?
  Tip: Informace je relevantní, pokud nám přináší praktický užitek, můžeme jí např. podepřít svou myšlenku."

  Aplikace popisu v NTK nijak Wikipedii neznevýhodňuje vůči tištěným encyklopediím. Jenže to vypadá, že pojem relevantnost chápete jinak než NTK.

  Ale hlavně, jestli aspoň trochu chápu relevantnost, jak ho chápete vy: je to parametr celkem nepotřebný pro studium z terciárních zdrojů! Protože terciární zdroje jsou pro úvod do tématu, a k prověření a pochopení jsou potřebné primární a sekundární zdroje.)