Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Windows 10 Insider Preview 14316 s bashem je tu od Lael Ophir - Ve Windows funguje clipboard i mezi různými aplikacemi...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 4. 2016 5:57

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Ve Windows funguje clipboard i mezi různými aplikacemi (wow), považuje se to za jeho základní funkcionalitu. Text se do clipboardu uloží jen a pouze pokud si to vyžádá uživatel (CTRL+C, CTRL+X, na konzoli vybrat text a dát na něj pravou myš), tedy nic jako X11 Selection.
  Clipboard nemá jen jeden formát, může mít ten samý obsah uložený ve více formátech. Když zkopírujete text z Wordu, je v clipboardu reprezentovaný jako Microsoft Word Object (tj. pro vložení přes OLE), Picture (vektorová reprezentace pomocí EMF), Rich Text (RTF), HTML, Unformatted Unicode Text a Unformatted Text (v globální code page systému). Cílová aplikace si pak vybere formát, který jí vyhovuje. Případně si uživatel může vybrat formát sám, typicky přes menu Edit/Paste/Special.

  Konzole pochopitelně vkládá z clipboardu Unformatted Unicode Text. Takže není problém zkopírovat do clipboardu deset stránek textu z Wordu, a vložit je na konzoli. Pokročilejší admini běžně generují příkazy v Excelu a přes clipboard je cpou do konzole. Můžete například v tom Excelu vybrat data z DB nebo Active Directory, provést filtrování nebo transformaci, vygenerovat příkazy, a pak je jednoduše provést.

  Nevím jak to dnes funguje na Linuxu, ale pamatuji si že máte X11 selection podporující pouze text, a s tím nesouvisející clipboard. Mezi aplikacemi neexistovalo nic typu OLE, s výjimkou například LibreOffice, kde to autoři implementovali explicitně. Zapomeňte na to že si do dokumentu LibreOffice vložíte editovatelný harmonogram z nějaké obdoby MS Projectu. Plus pamatuji že byly velké problémy i s vkládáním formátovaného textu, obrázků apod. mezi aplikacemi. Je to pořád tak příšerné, nebo se situace zlepšila? Jak koukám na "specifikaci" na freedesktop.org, tak to nevypadá moc optimisticky.
  https://www.freedesktop.org/wiki/Specifications/clipboards-spec/