Hlavní navigace

Názor ke zprávičce YouTube-dl byl odstraněn z GitHubu na základě zákona DMCA od Ondřej Caletka - To oznámení je podle mě hodně na vodě: (i)...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 10. 2020 10:18

  Ondřej Caletka

  To oznámení je podle mě hodně na vodě:

  (i) circumvent the technological protection measures used by authorized streaming services such as YouTube

  To by platilo, pokud by youtube-dl obsahovalo kód prolamující DRM, což nikdy neobsahovalo. YouTube hostuje i videa s licencí CC, která explicitně umožňuje opětovné použití videa, takže není možné jednoduše prohlásit, že jakékoli stažení videa z YouTube vždy představuje obejití technologických opatření.

  (ii) reproduce and distribute music videos and sound recordings owned by our member companies without authorization for such use.

  Tohle je už úplně absurdní, protože nic z toho tento nástroj nedělá a na základě tohoto by šlo stáhnout i balík coreutils obsahující utilitu cp.

  Jediná relevatní připomínka tedy spočívá v tom, že youtube-dl obsahuje přimo v testech pokusy o stažení videí se standardní licencí YouTube. To je ale věc, kterou je možné snadno opravit a není kvůli tomu nutné smazat celý projekt. Nehledě na to, že tohle by nepochybně byl složitý oříšek pro každý soud, protože může klidně jít o zákonnou licenci pro volné užití, která je nadřazená smluvním podmínkám služby YouTube.