Hlavní navigace

Názor ke zprávičce YouTube-dl byl odstraněn z GitHubu na základě zákona DMCA od Filip Jirsák - Jenže YouTube má nějaké mechanismy, jak zabraňovat šíření...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 10. 2020 13:51

  Filip Jirsák

  Jenže YouTube má nějaké mechanismy, jak zabraňovat šíření nelegálního obsahu. A youtube-dl tyhle mechanismy obchází, což je v rozporu DMCA.

  obcházení "obcházení UI YouTube" je nějaký nový termín?
  Proč by to měl být nový termín? Je to konstatování faktu – YouTube poskytuje určité služby za určitých podmínek. YouTube ty podmínky obchází.

  Youtube-dl nedělá nic moc extra než, že se tahuje po http jednotlivé segmenty videa, odkazy na něj vrací servery YT.
  To ale je něco extra. YouTube nejsou žádné servery poskytující segmenty videa. YouTube je služba na ukládání a přehrávání videí, která má své rozhraní ve webovém prohlížeči a v aplikacích autorizovaných Googlem.

  Takovouhle argumentací by pak nebylo možné přehrávat youtube snad vůbec nikde mimo prohlížeč.
  Ano, přehrávání mimo rozhraní poskytované Googlem (tedy rozhraní poskytované pro prohlížeč, aplikace Google a aplikace třetích stran autorizované Googlem) je na hraně nebo za hranou – podle toho, zda se ještě drží záměru Google nebo ne.

  Ano, podobným způsobem mohou smazat celý open source svět, protože se snad vše dá použít na porušení podmínek někoho jiného, teda těch nahrávacích společností.
  Nemůžete se na svět dívat binární logikou. Nejde o to, zda se něco může použít. Psal jsem v předchozím komentáři, že jde o míru, účel, způsoby a vůbec celkový kontext. No a snad se nemusíme dohadovat o tom, že účelem youtube-dl je obcházet rozhraní poskytované Googlem.