Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Za Android bude Microsoftu platit také Nikon od hawran.diskuse - Jak si může v dnešní době říct, že...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 2. 2013 14:17

  hawran.diskuse

  Jak si může v dnešní době říct, že začne dělat něco nového, po svém, když se ani nedozví, jaké patenty (pokud existují) už existují, aby se jim vyhnul ...

 • 26. 2. 2013 14:27

  hawran.diskuse

  ... Pokud vás někdo bez vašeho svolení připraví o část vašeho vlastnictví tak, že z vašeho dvorku odnese slepici, říká se tomu krádež.
  Když vás někdo zkrátí na vašich vlastnických právech tím, že vám na vámi vlastněném výrobním zařízení neumožní svobodně vyrábět, co chcete, říká se tomu patent. ...

  http://euro.e15.cz/profit/pomahaji-skutecne-patenty-byznysu-959039

 • 27. 2. 2013 8:56

  Andrej Kvasnica

  patenty su verejne dostupne, takze jeden moze stravit cas vyvojom alebo studovanim patentov na nieco co este nevyvinul ci to ma vlastne vyvijat.

 • 27. 2. 2013 10:35

  Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

  Jsou jich miliony, psané dost vágně a často i s tak podivnou terminologií, že to v nich fulltextově nedohledáte. A v neposlední řadě pak občas zjistíte, že řadu technologií má současně patentováno více subjektů. A ihned na to zjistíte, že je levnější platit licenční poplatky než napadnout platnost patentu.

 • 27. 2. 2013 10:45

  Andrej Kvasnica

  Z kratkodobeho hladiska a pri malych seriach je vacsinou lacnejsie platit vypalne.

  Hlavne ked vypalnik s ostatnymi vypalovanymi podpise NDA na predmet vypalovania (napriklad pre znizenie vysky vypalneho) aby tak ucinne zamedzil crowdsourcingu odhalenia pripadnej neplatnosti svojho patentu z dovodu prior art.

 • 1. 3. 2013 6:00

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.145.broadband14.iol.cz

  To mi připadá ohraná písnička. Výrobci telefonů s Androidem platí MS ročně údajně částku až v řádu miliard dolarů (jen v Q2 2012 se vyrobilo cca 150M telefonů s Androidem, počítejte 5-10 USD na kus pro MS). Každý velký výrobce mobilů s Androidem tedy platí MS částky v řádech stovek milionů dolarů. Ale samozřejmě nemají pár mega na kvalitní právníky, kteří by ty neplatné MS patenty roznesli na kopytech... Teď se probuďte. Výrobci telefonů si samozřejmě nechali zpracovat právní analýzy, a dospěli k závěru, že by to před soudem nedali.
  Navíc MS není zdaleka jediný, komu ti výrobci platí za patenty. Jsou tu ještě lidé z Applu, Nokie, a pochopitelně platí za patenty i v ceně polovodičů, displayů, GSM technologií, kodeků atd. Podobně vy platíte za patenty v ceně sluchátek, mikrovlnky, auta, a dokonce některých typů zipu/zdrhovadla.

 • 1. 3. 2013 20:18

  bez přezdívky

  A proč nejde MS přímo za Googlem? Asi se ho bojí. Zřejmě by to před soudem nedali.

  Co ty víš k jakému závěru dospěli výrobci telefonů? Zřejmě máš kontakty v každé fimě vyrábějící founy.
  Patentové spory se mohou táhnout léta s nejasným výsledkem. Nehledě na to, že ne všichni na to přistoupí. Už byli takoví, kteří na to nekejvli.

  "Jsou tu ještě lidé z Applu, Nokie, a pochopitelně platí za patenty i v ceně polovodičů, displayů, ..."

  Ano, to je normální. Je to v ceně toho výrobku. Ale výrobce telefonu už tohle nemusí zajímat. Přece je nesmysl, aby výrobce telefonu platil zvlášť za patent popisující technologii LCD. On ten LCD nevyrábí. To platí výrobce LCD který si to pak promítne do ceny toho LCD.
  A jsme u toho, výrobci founů nejsou výrobci ani vlastníky Androidu.
  Takže tu pleteš 2 různý věci, chlapče. Prober se ty. Ale to je u tebe normální.

  Pokud by měl někdo platit za Android tak Google. Jenže ten na Androidu nevydělává. V tom je zřejmě ten háček.

 • 2. 3. 2013 15:36

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.145.broadband14.iol.cz

  Google ty patentované technologie nepoužívá. On "jen" publikuje zdrojáky, což je z právního hlediska dost podobné publikaci knihy. Naopak výrobci telefonů uvádějí na trh výrobek používající dané technologie. Pokud nemají ty patenty licencované od subdodavatele, je to na nich. Jestli jsou nebo nejsou autory zdrojáku, to nehraje roli.

  Kdyby výrobci dospěli k názoru, že ty patenty mohou roznést na kopytech, tak by to dávno udělali. Podobně jim nic nebrání si dávat peníze na patenty stranou do prasátka a vést pár let soudní spor. Jenže to nedělají. Jaký je podle vás důvod? Byli líní si nechat zpracovat právní analýzu? Nebo jim nezáleží na pár set milionech dolarů ročně? :)

 • 2. 3. 2013 18:02

  Radovan (neregistrovaný) 88.146.198.---

  Pár let jako SCO? Ony se ty stamiliony dolarů co do nich M$ nacpal vlastně zpětně vyplatily, protože tím bezpečně zastrašili všechny kdo by se chtěl pokusit bránit svoje práva proti jejich vylhanému mafiánskému monopolu :-D

 • 2. 3. 2013 19:09

  bez přezdívky

  Klidně mi tykej, tohle vykání mi nějak nesedí a otravuje to. I když jsme husy spolu nepásli, mě to nevadí. Ale jestli ti to vadí, tak ti budu příště vykat.

  Odpověď je prostší než myslíš. Nejni nic jednoduššího, než o těch ca 5 dolarů zdražit finální výrobek.
  To by tě nenapadlo, co?
  Je to nejjednodušší a nejrychlejší "řešení" tohoto problému. Těch pár dolarů navíc nikoho nezabije, zákazníci to stejně koupí.
  No a mít za 5 dolarů schopný OS je furt ještě vynikající cena. Pravděpodobně lepší a levnější, než nakupovat šitOS přímo od MS :-)

  Soudy se mohou táhnout léta, známe (aspoň z doslechu) jak to chodí. Navíc si člověk nemůže bejt jistej výsledkem i kdyby měl 200% pravdu.

  Nicméně ne všichni platí. Už byli takoví co se vzepřeli. Jak to ale dál dopadlo, nevim. Nepochybně se to ale časem dozvíme.

  Jak říkám, ti výrobci telefonů o žádné peníze v podstatě nepřídou. Takže je to nemusí ani moc tížit.

  No a OS samotný už nejni to nejdůležitější z hlediska příjmů/výdajů. To, na čom se vydělává, je market s aplikacemi.
  Mít kvalitní market s dostatkem aplikací je dnes základ který zajišťuje celkem stabilní zdroj příjmů.
  Samotný OS už dnes netáhne.
  A na aplikacích vydělávají výrobci telefonů, nikoliv MS.

  Ono je snadné vybírat za patenty, když do toho OS vidíme. Kdybychom stejně viděli i do Windows, tak myslím, že by MS platil jak mourovatej.
  Dneska napsat jednoduchý program, aniž by se neporušil nějaký nesmyslný patent, je nemožné. Nepochybně i MS porušuje patenty ve svém systému. Jen do toho nikdo nevidí.
  Ale třeba se pletu a vývojáři MS poctivě kódují tak, aby nikoho nepoškodili :-)

 • 12. 3. 2013 19:42

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.145.broadband14.iol.cz

  Raději bych zůstal u vykání. Považuji za lepší se zdřet familierností, a radši se soustředit na diskutované otázky.

  Trh mobilů, má poměrně vysokou cenovou elesticitu poptávky. Pokud by výrobce mohl bez propadu prodejů zvýšit cenu o USD 10, klidně by to udělal, a ty peníze by si nechal. Ale právě cenová elesticita poptávky mu v tom brání. Takže ty peníze aplacené MS, Applu, Nokii a spoustě dalších jsou prostě ze zisku.

  Soud se klidně může táhnout léta. I kdyby výrobce dával požadovnou částku z každého kusu na notářský účet po dobu soudu, pořád je to výhodnější než platit - zvlášť pokud by ty patenty MS byly tak nesmyslné, jak zdejší diskutéři rádi uvádějí.

  Mohu se zeptat, jak výrobci telefonů vydělávají na aplikacích? Pokud jsem si všiml, tak MS má 20% z ceny každé prodané aplikace, a Apple dokonce 30%. To jsou podle mě dost zajímavé příjmy.

  Velké firmy, včetně MS a Applu, mají patenty pokryté mimo jiné křížovým licencováním. Špatně je na tom Google, který nemá za co patenty vyměňovat, protože těch vlastních má minimum. A také mi nepřipadá, že by vývojáři aplikací nějak naráželi na patenty. Pokud nezačnete ve své firmě re-implementovat ztrátovou kompresi obrazu, nebo se zabývat jinou specialitou, tak nejspíš na problém nenarazíte. BTW patenty musíte řešit i když začnete dělat třeba autosoučástk. Těžko můžete vyrábět zapalovací svíčky hodné začátku 21. století, a čekat že nešlápnete někomu na patent.