Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Zahájeny předobjednávky nástupce OpenPandora od JeCh - Byly doby, kdy bych po tomhle bez rozmyslu...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 5. 2016 13:05

  JeCh

  Byly doby, kdy bych po tomhle bez rozmyslu skočil. Ale dneska? Mobilní systémy a jejich aplikace jsou tak daleko, že nějak vůbec netuším, k čemu bych to měl používat. Naopak tam bude problém s nedostatkem aplikací optimalizovaných pro takový HW.

 • 2. 5. 2016 21:06

  SombreroMickey (neregistrovaný)

  Záleží co od toho očekáváte, já třeba chci full-linux na mobilním zařízení, což je něco co Vám nikdo nenabídne. Podpory aplikací bych se nebál, je kolem toho poměrně velká komunita, jen předpokládám že ne každý potřebuje emulovat hry (nubs,joystick ...) . Ale i tak podle http://pyra-preorder.4fan.cz/ , se během necelých 2 dnů, bez kickstarteru prodalo 400 kusů, což si myslím že je dobrý výkon. Jeden člověk to na fóru shrnul celkem jasně: tohle zařízení bude swiss knife, něco mezi mobilem, notebookem, konzolí. Já konkrétně třeba plánuji tím nahradit notebook - jen co to půjde :)

 • 2. 5. 2016 22:35

  kaliszad

  Asi máte pravdu, mobilní systémy často jsou lepší volbou. Kde ale vidím velkou výhodu je, že je to ARM zařízení se vším všudy na plném Debianu a tedy s podstatně lepší podporou než mnoho Androidích zařízení. Podle toho, jak zařízení vypadá (tedy odolně), bych si troufnul nasadit zařízení např. ve spojení s nějakým speciálním senzorem v produkci. Např. při měření puklin ve velkých ocelových produktech se často používají dost příšerná zařízení typu Windows Mobile 6.1 s jakýmsi ultrazvukovým zářičem. Jsem si jist, že taková legrace hravě bude stát víc jak 1000 € a k tomu ještě software a support.
  Dragonbox Pyra by asi výpočetní část mohl zastat skvěle s lepším displejem. Zbýval by jen jednoduchý senzor s tlačítkem na zapnutí a vypnutí. Pomocí gameboyových tlačítek by se programy ovládaly i v rukavicích poměrně dobře, nejspíš lépe než titěrné rezistivní displeje. Těžko říct, ale tohle bych viděl jako takové ucelenější handheld RaspberryPi se zajímavou klávesnicí, displejem a dořešeným napájením.

 • 2. 5. 2016 23:01

  SombreroMickey (neregistrovaný)

  Rozhodně, také by mi to přišel jako docela zajímavá alternativa pro enterprise mobilní zařízení, protože by se daly jednoduše spravovat na dálku a hromadně, bez zbytečně velkých investic - vlastně jen potřeba linux admina. Ale nepředpokládám, že se to uchytí v tomto oboru. Další skvělá výhoda je ta "modularita", že si teď koupíte relativně drahé zařízení se starším ARMem, ale již zanedlouho se může vyvíjet nová deska s novějším ARM/X86 a už si jen dokoupíte desku, případně lepší display, case zůstává :)

 • 3. 5. 2016 14:22

  fanoush (neregistrovaný)

  S tou rozsirujici deskou tomu moc neverim, myslenka dobra, v praxi se bojim ze zadna takova deska nikdy nebude nebo bude draha nebo diky novym technologiim cloveku neco zacne vadit/chybet na tom zbytku takze bude chtit kvuli necemu stejne cele nove zarizeni.

  Treba soucasna OpenPandora - klidne mohl EvilDragom pouzit existujici case a navrhnout jenom novy vylepseny motherboard - neudelal to protoze za tu dobu zastaralo to ostatni a chce mit lepsi vsechno. Proc by to priste melo byt jinak?

 • 3. 5. 2016 22:23

  bez přezdívky

  Já si myslím že dokud bude komunita "živá" tak je to proveditelné i v rozumné cenové relaci (cena 1/3 zařízení).

  K Pandoře vytvořili další dvě verze desky - 512mb, 1GZ, ale myslím že s původní Pandorou se takto ani neuvažovalo.

  Navazovat na 8 let staré zařízení nemá smysl, právě kvůli tomu zastarání - case už nevyhovovala.
  Teď ale ED strávil spoustu času s vymýšlením case i pro budoucí účely a pokud se bude "pravidelně" vydávat nové PCB/Display, tak se problém s výměnou case odsune o nějakou dobu.