Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Zájem o obor IT na středních školách stále roste od Karel - Není to o hlouposti. Inteligence lidí je poměrně...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 9. 2012 10:24

  Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

  Není to o hlouposti. Inteligence lidí je poměrně konstantní. Proto ze současného stavu viním školství, nikoliv lidskou hloupost. Ale to platí v obou směrech - to, že dáte volovi VŠ titul ještě neznamená, že přestane být volem.

  Já vidím problém v tom, že děti (ani dospělí) nejsou nuceni se učit a ani zde nejsou žádné výhody z toho, že se učí. Před 200 lety se bohatší rodiny snažily dostat své děti na univerzity, protože absolvování univerzity otevíralo cestu k dobře placené úředické práci. Podobně ještě před 40 lety fungovala i maturita. Otevírala cestu k lépe placené kancelářské práci nebo k vedoucím pracovním místům v továrnách. Zkoušky byly relativně těžké a motivace lidí uspět veliká.

  Dnes jsou zkoušky triviální (protože školy jsou motivovány si žáky udržet a udržet je spokojené) a motivace žáků limituje k nule (když má VŠ půlka populace, pak VŠ titul nepředstavuje žádnou konkurenční výhodu). Dnes je vzdělání prostě irrelevantní a tomu se bohužel podřizuje i chování žáků. Pokud nad jeho maturitou společnost jen mávne rukou, tak proč on by ji měl brát nějak vážně?

  Takže lidé nejsou hloupější než dřív. Jen je dnes méně těch, co se chtějí učit.