Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Zelení se vyjádřili k vyhlášce "o zvýšení poplatků za nosiče dat" od corwin78 - Nejsem právník a proto se pokusím interpretovat věc,...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 11. 2006 8:12

  corwin78
  Nejsem právník a proto se pokusím interpretovat věc, tak jak jsem ji pochopil já.

  Tyto poplatky se vybírají pro to, že podle zákona mám právo zhotovit si pro svou potřebu kopii libovolného díla. Nicméně např. většina audio nosičů a všechny DVD jsou chráněny proti kopírování a zákon rovněž říká, že je obcházení ochran zakázáno.

  Takže já to vidím takto - je mi bráněno v mém zákonném právu zhotovit si kopii (a v případě DVD například i zhlédnout mé legálně vlastněné DVD na jiném OS než Windows) a tudíž nevidím důvod proč platit nějaké takovéto poplatky, čili měli by se zcela zrušit.

  Nebo je druhá možnost, tyto ochrany proti kopírování se zakážou a tudíž s platbou poplatků souhlasím, ale bude se o jejich vybírání starat nějaká vládní organizace a ne kdejaký spolek "rybářů a zahrádkářů", kterým jde jen o to, namastit si vlastní kapsu, a je třeba to vymyslet tak, aby se ty peníze dostali opravdu tam, kam patří, čili umělcům.