Hlavní navigace

Zemřel Gordon Moore, zakladatel Intelu a autor zákona o růstu výpočetního výkonu obvodů

26. 3. 2023

Sdílet

Gordon Moore Autor: Chemical Heritage Foundation, podle licence: CC BY-SA 3.0

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, zakladatel společnosti Intel a tvůrce známého zákona růstu výpočetního výkonu obvodů v elektronice. Ten už v roce 1965 předpověděl, že počet tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný obvod, se při zachování stejné ceny zhruba každých 18 měsíců zdvojnásobí. Později byl odhad upraven na zdvojnásobení každé dva roky, ale toto pravidlo zůstalo platné po mnoho desetiletí.

Moore a jeho dlouholetý kolega Robert Noyce založili společnost Intel v červenci 1968. Moore zpočátku působil jako výkonný viceprezident až do roku 1975, kdy se stal prezidentem. V roce 1979 byl Moore jmenován předsedou představenstva a výkonným ředitelem, tuto funkci zastával až do roku 1987, kdy se vzdal funkce výkonného ředitele a nadále zůstal předsedou. V roce 1997 se Moore stal emeritním předsedou a v roce 2006 odstoupil z funkce.

Během svého života se Moore věnoval také filantropii, zejména ochraně životního prostředí, vědě a zlepšování péče o pacienty. Spolu se svou manželkou založil Nadaci Gordona a Betty Mooreových, která od svého založení v roce 2000 věnovala na dobročinné účely více než 5,1 miliardy dolarů. Jeho celkový majetek byl časopisem Forbes odhadnut na 7,2 miliardy dolarů.

(Zdroj: Intel)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?