Hlavní navigace

Názor ke zprávičce ZFS v Debianu používá už 0,53 % uživatelů od klokan - ZFS je léta ověřen... na Solarisu. Do jisté...

  • 11. 4. 2016 2:01

    klokan

    ZFS je léta ověřen... na Solarisu. Do jisté míry (ale jenom do jisté míry) i na FreeBSD, ale v žádném případě ne na Linuxu. Stačí se podívat na zdroják a budou vám vstávat vlasy na hlavě.

    Kromě toho silně záleží na aplikaci. Technický návrh ZFS je po mnoha stránkách značně problematický, např. způsob, jakým řeší (nebo spíše de facto neřeší) potřebu alokovat větší prostor, než jeden blok; fakt, že nemá xattributy (respektive tváří se, že je má, ale ve skutečnosti je emuluje pomocí samostatných souborů ve skrytém adresáři); to, že musí používat bastl jako ZVOLs, protože nejde vypnout COW pro jednotlivé soubory, a tak dále a tak dále. Ne náhodou se ZFS úspěšně používá speciálně tam, kde tyto problémy nevadí, typicky pro provoz Oraclu, jako webserver, vývojovou platformu pro C/C++ nebo Javu apod. Ale zkuste třeba media center nebo virtualizační host se ZFS, nebo nedej bože nasadit SELinux - totiž raději to nezkoušejte.

    BTRFS má nyní offline deduplikaci. Doopravdy použitelnou online deduplikaci nemá ani ZFS. Ostatní FS, běžně a úspěšně používané na serverech (ext4, XFS, NTFS atd.) nemají deduplikaci vůbec a nevšiml jsem si, že by je kvůli tomu někdo považoval za méněcenné.