Mně to přijde definované přesně - raw transfer speed v Gbps před zakódováním pro přenos https://www.edn.com/electronics-news/4380071/What-does-GT-s-mean-anyway-
Je to řečeno jak nejpřesněji to jde. Pokud chcete vědět, kolik je jeden blok dat, tak nejprve musíte říci, co máte za zařízení a za port na základní desce. Možná vám to ještě nikdo neřekl, ale PCIe je seriové rozhraní, které na jednom konektoru umožňuje provozovat více linek najednou. Pokud tedy máte zařízení PCIe x1, pak velikost bloku dat je 1 bit. Pokud máte PCIe x16, pak 16 bitů. Oboje ale poběží na 16 GT/s. Roznásobit si to musíte sám. V zásadě dostanete čísla od 1969 MB/s do 31.5 GB/s.
A ještě jedna vlastnost seriové komunikace - je tam režie protokolu. U nejstarších verzí to znamenalo, že na 8 bitů zprávy musíte poslat 10 bitů. U novějších to znamená, že na 128 bitů zprávy musíte poslat 130 bitů.
Tech 8/10 (Gen1 a Gen2) nebo 128/130 (Gen 3 a Gen 4) neni rezie protokolu. Je to rezie fyzicke vrstvy, transportni kodovani.
Rezie PCIe protokolu je omnoho vyssi bohuzel - protoze vyrobci omezuji velikost paketu na 128B (jen nektere servery maji 256B) ale hlavicka paketu a crc je az 24B. Po beznem PCIe tudiz nezapisete vice nez 84.2% dat, z toho co vam vyjde po odecteni transportniho kodovani. U cteni je to jeste horsi, protoze se musi protistrana musi vracet data po max 64B s 24B hlavickou, tudiz je efektivita jenom 72%.
SI tabulka tu bola skor ako cele IT bohuzial :) to ze IT pri kilobytoch znasilnila SI tabulku a pri prechode na MB a GB to znasilnovali stale viac a viac nie je chyba SI tabulky... pri TB vs TiB to robi rozdiel 10% co nie je zanedbatelne. malo sa to proste vyriesit uz v 80tych rokoch a bol by klud :)
První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.