Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Zyxel má pevně zabudované přihlašovací údaje ve 100 000 zařízeních od Miroslav Šilhavý - Smutné to není, jinak bychom měli modemy, switche,...

  • 7. 1. 2021 18:52

    Miroslav Šilhavý

    Smutné to není, jinak bychom měli modemy, switche, routery a další aktivní prvky za 20 000 místo tisícovky. Internet by se rozšiřoval mnohem pomaleji, pro jednotlivce by bylo složité vstoupit na tento trh, výpočetní technice by vládly jen ohromné korporáty a svět by vypadal úplně jinak.

    Doba se mění. Dokud jezdila po nekvalitních (pomalých) silnicích desetina aut, nemuseli jsme se zabývat bezpečností, dětskými autosedačkami, airbagy, kontrolou trakce, ... Jakmile to překročilo určitou hranici, začalo se s přijímáním dost významných norem na požadavky na bezpečnost. Auta jsou díky nim podstatně dražší, ale je to potřeba. Nedávno (pár let) vznikla závislost prakticky veškerého konání na internetu. A možná je taky doba zralá na to, aby se bezpečnost řešila systematicky a komplexně, stejně jako u aut, elektrorozvodů, plynových rozvodů, potravin...

    Tím, že je to smutné jsem myslel, že spotřebitel nemá šanci zhodnotit, co vlastně kupuje. Nejen spotřebitel, i zde, mezi velmi orientovanými laiky či poloprofesionály vidíte, že zhodnotit rizika často neumějí. Jen díky tomu zmizel prostor na trhu pro kvalitnější výrobky. I kdyby existovaly, spotřebitel nemá rozhled, aby se pro ně rozhodl. Proč platit za stejné zařízení 5000, když parametry má stejné zařízení za 500.

    Ale abychom nebyli zase tak pesimističtí. Velcí operátoři poměrně dobře udržují pronajímaná / prodávaná zařízení, snaží se o jejich aktualizaci a reagují na hrozby. Tam už se sbíhá zájem spotřebitele s poskytovatelem.