Kaspersky: viry pro Linux přicházejí

Petr Krčmář 26. 4. 2007

O virech pro Linux a další unixové systémy se hovoří už poměrně dlouho, ale žádná reálná hrozba se zatím neobjevila. Podle informací Kaspersky Labs se ale blíží doba, kdy budeme muset i v Linuxu a Mac OS X instalovat antivir. Skutečně něco takového hrozí? Proč by měly nové viry vůbec přijít?

Eugene Kaspersky

Eugene Kaspersky je uznávaným specialistou v oblasti bezpečnosti informačních technologií. Je spoluzakladatelem firmy Kaspersky Labs, která už deset let dodává antiviry a další bezpečnostní software. Podle jeho názoru bude v budoucnu přibývat hrozeb a útoky se vedle MS Windows zaměří také na konkurenční platformy, chytré telefony a herní konzole.

Virů bude víc

Eugene Kaspersky

Eugene Kaspersky tvrdí, že virů pro Linux a Mac OS X bude významně přibývat. Důvodem je prý zatím poměrně slabý úspěch Windows Vista. Pomalý a nepřesvědčivý nástup nového systému od Microsoftu dává prostor k migraci dalších uživatelů na konkurenční platformy. S přibývajícím počtem uživatelů se tak tyto systémy stávají atraktivnějšími pro pisatele virů, malware a útočníky obecně.

Uživatelé jsou prý připraveni velmi rychle vyměnit platformu. „Domácí uživatelé nejsou věrní svému systému. Mnoho z nich je navíc nespokojeno s Microsoft Vista,” řekl Eugene Kaspersky a dodal, že pravděpodobně dojde k výraznému přeskupení uživatelů. „Někteří uživatelé Windows přejdou na jiný systém. Microsoft neztratí své dominantní postavení, ale určitě bude zmírněno.”

Chybí kvalifikovaní odborníci

Podle Eugena Kasperského jsou viry pro ostatní platformy v podstatě stejné jako viry pro MS Windows. Není proto o nic těžší je potírat. Aktuální problém tedy netkví ani tak v technologických překážkách, ale v nedostatku kvalifikovaných odborníků, kteří se zaměřují na zmíněné systémy. „Není snadné najít dobrého experta na ne-Windows platformy,” vysvětlil Kaspersky.

Open source navíc znamená podle Kasperského další komplikace. Otevřený kód má sice mnoho výhod, ale stejně dobře je ho možné zneužít pro vyhledání nových bezpečnostních hrozeb, které budou v budoucnu využíty. „Do open-source kódů nahlíží mnoho lidí, takže problémy je možno najít velmi rychle. Pokud se jedná o dobré hochy, je to skvělé. Pokud jsou to ale zlí hoši, je to velký problém,” varoval Kaspersky.

Ani Vista není v bezpečí

Microsoft velmi hlasitě tvrdí, že jeho nový systém Windows Vista je mnohem bezpečnější než předchozí verze. Kaspersky ale upozornuje na fakt, že se novým požadavkům přizpůsobila jen část dodavatelů bezpečnostního software. Starší verze Windows proto může být paradoxně stále bezpečnější. „Je méně bezpečný systém XP se sadou bezpečnostních aplikací lepší než bezpečnější Vista s méně vyspělými aplikacemi?” ptá se Kaspersky.

Nový přísnější přístup Microsoftu navíc komplikuje situaci samotným dodavatelům a svazuje jim ruce. „Microsoft dával velký pozor na bezpečnost, což ale zároven znamená menší flexibilitu pro dodavatele bezpečnostního software. Je to jako na letišti – je tam sice bezpečněji než na ulici, ale jste tam méně flexibilní,” popisuje Kaspersky aktuální situaci.

Nové cíle útoků

Útočníci se ovšem nezaměřují jen na běžné operační systémy, ale čím dál častěji věnují svou pozornost také ne-PC platformám jako jsou herní konzoly nebo chytré telefony. Kaspersky zmínil také možnost tvorby specializovaného antiviru pro konzolu Sony PlayStation 3. „Pokud budou viry pro PlayStation 3 a pokud budeme potřebovat ochranu, pak příslušné produkty budeme mít,” slibuje Kaspersky.

V současné době se útočnici na chytré telefony příliš nezaměřují. Důvodem jsou prý nedostatečné znalosti v této oblasti. To se ale podle Kasperského v budoucnu jistě změní. „Útočníci, kteří vyvíjí kód pro počítače, zatím neví, jak psát kód pro chytré telefony. Letos bude ale představeno online bankovnictví přes chytré mobily a čínští hackeři se zaměří na phishing telefonů,” předpovídá.


Originální článek na PC Pro.

Anketa

Přijdou viry pro Linux?

DigiZone.cz: Budoucnost video služeb na internetu

Budoucnost video služeb na internetu

Vitalia.cz: Syndrom PC vidění: stačí dvě hodiny denně

Syndrom PC vidění: stačí dvě hodiny denně

Vitalia.cz: Taky ji kupujete? Je šizená

Taky ji kupujete? Je šizená

120na80.cz: Vyzrajte na návaly a pocení v přechodu

Vyzrajte na návaly a pocení v přechodu

Vitalia.cz: Tetanus v USA – i po odřeninách

Tetanus v USA – i po odřeninách

Lupa.cz: Přenos hokeje padal kvůli útoku, tvrdí O2

Přenos hokeje padal kvůli útoku, tvrdí O2

DigiZone.cz: ČT neskončí s nízkým rozlišením podle plánu

ČT neskončí s nízkým rozlišením podle plánu

Root.cz: Zákon o hazardu je v rozporu s ústavou

Zákon o hazardu je v rozporu s ústavou

Lupa.cz: Babiš: nevím o návodu, jak obejít blokování webů

Babiš: nevím o návodu, jak obejít blokování webů

Vitalia.cz: Ministerstvo: tyto příbory jsou nebezpečné

Ministerstvo: tyto příbory jsou nebezpečné

DigiZone.cz: Konec geoblokace? Ani náhodou…

Konec geoblokace? Ani náhodou…

DigiZone.cz: Šlágr TV: pokuta 100 tisíc za on-line

Šlágr TV: pokuta 100 tisíc za on-line

Vitalia.cz: Proč máme prasklý chléb nejraději?

Proč máme prasklý chléb nejraději?

120na80.cz: Jak si udržet zdravou vaginu

Jak si udržet zdravou vaginu

Vitalia.cz: SÚKL: vakcíny jsou bezpečné a s autismem nesouvisí

SÚKL: vakcíny jsou bezpečné a s autismem nesouvisí

Vitalia.cz: Dnešní patolog o mrtvolu téměř nezavadí

Dnešní patolog o mrtvolu téměř nezavadí

120na80.cz: 10 nej přípravků na holení

10 nej přípravků na holení

DigiZone.cz: DAB+ versus FM, ČRo a ČRa proti APSV

DAB+ versus FM, ČRo a ČRa proti APSV

120na80.cz: 5 triků, jak zastavit krvácení po holení

5 triků, jak zastavit krvácení po holení

Podnikatel.cz: Alza radí e-shopům, jak opustit Heureku

Alza radí e-shopům, jak opustit Heureku