Kaspersky: viry pro Linux přicházejí

Petr Krčmář 26. 4. 2007

O virech pro Linux a další unixové systémy se hovoří už poměrně dlouho, ale žádná reálná hrozba se zatím neobjevila. Podle informací Kaspersky Labs se ale blíží doba, kdy budeme muset i v Linuxu a Mac OS X instalovat antivir. Skutečně něco takového hrozí? Proč by měly nové viry vůbec přijít?

Eugene Kaspersky

Eugene Kaspersky je uznávaným specialistou v oblasti bezpečnosti informačních technologií. Je spoluzakladatelem firmy Kaspersky Labs, která už deset let dodává antiviry a další bezpečnostní software. Podle jeho názoru bude v budoucnu přibývat hrozeb a útoky se vedle MS Windows zaměří také na konkurenční platformy, chytré telefony a herní konzole.

Virů bude víc

Eugene Kaspersky

Eugene Kaspersky tvrdí, že virů pro Linux a Mac OS X bude významně přibývat. Důvodem je prý zatím poměrně slabý úspěch Windows Vista. Pomalý a nepřesvědčivý nástup nového systému od Microsoftu dává prostor k migraci dalších uživatelů na konkurenční platformy. S přibývajícím počtem uživatelů se tak tyto systémy stávají atraktivnějšími pro pisatele virů, malware a útočníky obecně.

Uživatelé jsou prý připraveni velmi rychle vyměnit platformu. „Domácí uživatelé nejsou věrní svému systému. Mnoho z nich je navíc nespokojeno s Microsoft Vista,” řekl Eugene Kaspersky a dodal, že pravděpodobně dojde k výraznému přeskupení uživatelů. „Někteří uživatelé Windows přejdou na jiný systém. Microsoft neztratí své dominantní postavení, ale určitě bude zmírněno.”

Chybí kvalifikovaní odborníci

Podle Eugena Kasperského jsou viry pro ostatní platformy v podstatě stejné jako viry pro MS Windows. Není proto o nic těžší je potírat. Aktuální problém tedy netkví ani tak v technologických překážkách, ale v nedostatku kvalifikovaných odborníků, kteří se zaměřují na zmíněné systémy. „Není snadné najít dobrého experta na ne-Windows platformy,” vysvětlil Kaspersky.

Open source navíc znamená podle Kasperského další komplikace. Otevřený kód má sice mnoho výhod, ale stejně dobře je ho možné zneužít pro vyhledání nových bezpečnostních hrozeb, které budou v budoucnu využíty. „Do open-source kódů nahlíží mnoho lidí, takže problémy je možno najít velmi rychle. Pokud se jedná o dobré hochy, je to skvělé. Pokud jsou to ale zlí hoši, je to velký problém,” varoval Kaspersky.

Ani Vista není v bezpečí

Microsoft velmi hlasitě tvrdí, že jeho nový systém Windows Vista je mnohem bezpečnější než předchozí verze. Kaspersky ale upozornuje na fakt, že se novým požadavkům přizpůsobila jen část dodavatelů bezpečnostního software. Starší verze Windows proto může být paradoxně stále bezpečnější. „Je méně bezpečný systém XP se sadou bezpečnostních aplikací lepší než bezpečnější Vista s méně vyspělými aplikacemi?” ptá se Kaspersky.

Nový přísnější přístup Microsoftu navíc komplikuje situaci samotným dodavatelům a svazuje jim ruce. „Microsoft dával velký pozor na bezpečnost, což ale zároven znamená menší flexibilitu pro dodavatele bezpečnostního software. Je to jako na letišti – je tam sice bezpečněji než na ulici, ale jste tam méně flexibilní,” popisuje Kaspersky aktuální situaci.

Nové cíle útoků

Útočníci se ovšem nezaměřují jen na běžné operační systémy, ale čím dál častěji věnují svou pozornost také ne-PC platformám jako jsou herní konzoly nebo chytré telefony. Kaspersky zmínil také možnost tvorby specializovaného antiviru pro konzolu Sony PlayStation 3. „Pokud budou viry pro PlayStation 3 a pokud budeme potřebovat ochranu, pak příslušné produkty budeme mít,” slibuje Kaspersky.

V současné době se útočnici na chytré telefony příliš nezaměřují. Důvodem jsou prý nedostatečné znalosti v této oblasti. To se ale podle Kasperského v budoucnu jistě změní. „Útočníci, kteří vyvíjí kód pro počítače, zatím neví, jak psát kód pro chytré telefony. Letos bude ale představeno online bankovnictví přes chytré mobily a čínští hackeři se zaměří na phishing telefonů,” předpovídá.


Originální článek na PC Pro.

Anketa

Přijdou viry pro Linux?

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Měřičům síly hesla se nedá věřit. Víte proč?

Měřičům síly hesla se nedá věřit. Víte proč?

Root.cz: Čína má nejvýkonnější počítač světa

Čína má nejvýkonnější počítač světa

Vitalia.cz: Skutečně zdravá škola je ve 160 školách zdarma

Skutečně zdravá škola je ve 160 školách zdarma

Vitalia.cz: Nejlepší nápoj po sportu? Nealko pivo

Nejlepší nápoj po sportu? Nealko pivo

Podnikatel.cz: SMS oznamují nedoplatek na dani, nic neplaťte

SMS oznamují nedoplatek na dani, nic neplaťte

Podnikatel.cz: Mění se pravidla pro rodičovskou

Mění se pravidla pro rodičovskou

Vitalia.cz: 9 potravin, které nesmí chybět v jídelníčku těhotné

9 potravin, které nesmí chybět v jídelníčku těhotné

Měšec.cz: Kurzy platebních karet: vyplatí se platit? (TEST)

Kurzy platebních karet: vyplatí se platit? (TEST)

Podnikatel.cz: Do týmu vezměte kritiky, mistry světa nebrat

Do týmu vezměte kritiky, mistry světa nebrat

DigiZone.cz: Fotbal na O2 TV Sport posiluje

Fotbal na O2 TV Sport posiluje

Lupa.cz: Nechcete datacentrum? Jsou na prodej

Nechcete datacentrum? Jsou na prodej

120na80.cz: Víte, co je svobodná menstruace?

Víte, co je svobodná menstruace?

Vitalia.cz: Jak pít při sportu

Jak pít při sportu

Vitalia.cz: Vakcína Cervarix je oficiálně i pro chlapce

Vakcína Cervarix je oficiálně i pro chlapce

DigiZone.cz: ČTÚ červenec: rušení trochu vzrostlo

ČTÚ červenec: rušení trochu vzrostlo

Podnikatel.cz: Kdy s příjmy není třeba platit zdravotko?

Kdy s příjmy není třeba platit zdravotko?

DigiZone.cz: Prima a vznik slovenského kanálu

Prima a vznik slovenského kanálu

120na80.cz: Kam umístit silikony?

Kam umístit silikony?

DigiZone.cz: Vláda schválila digitální vysílání ČRo

Vláda schválila digitální vysílání ČRo

Lupa.cz: Kdo vykrádá LinkedIn? Zjistit to má soud

Kdo vykrádá LinkedIn? Zjistit to má soud