Money Manager Ex: tak trochu jiné domácí účetnictví

Michal Černý 3. 2. 2011

I tak nudná a stereotypní věc jakou je správa domácích financí může být pojímána originálním a netradičním způsobem. Dnes představovaný program by si mohl za podtitulek své činnosti zvolit účetnictví pro ajťáky. Pokud máte rádi peníze pod kontrolou a nevyžadujete přebytek funkcí, bude se vám líbit.

U řady open-source nástrojů se objevuje otázka, proč vůbec vznikly. Jaká byla motivace jejich autorů, že vložili netriviální množství času a energie do něčeho, co v globálním měřítku nemůže obstát a nepokusili se o to, přispět některému z již zaběhnutých kolegů k rozvoji té či oné funkce. Dnes představovaný produkt nabízí ovládání a styl práce jako klasický databázový produkt. Včetně podobného názvosloví či přehledových tabulek.

Myslím, že v mnohém se jedná o aplikaci, která může oslovit právě uživatele, kteří jsou počítačově zdatní a s databázovými systémy běžně pracují. To, co by běžný uživatel označil za strohost prostředí, bude databázový správce považovat za normální a přehledné. Cílovou kategorií jsou pak především ti uživatelé, kteří již nejsou spokojeni s vedením domácích financí v excelovské tabulce a přitom nemají potřebu nějakého složitého prostředí s velkým množstvím ikonek, nástrojů a funkcí.

A právě pro tyto uživatele je určený poněkud minimalisticky laděný Money Manager Ex. Nečekejte od něj tvorbu faktur nebo podporu podnikání, ale spíše onu zmíněnou, jemně vylepšenou tabulku a přesný databázový přístup.

Začínáme

Hned při prvním spuštění aplikace se zobrazí krátký dialog, který vás provede základním nastavením – je možné zvolit měnu a vytvořit si první účet. K tomu můžete přiřadit jednak řadu běžných údajů jako je jeho číslo, měna nebo počáteční zůstatek ale také další doplňkové informace jako jsou webové stránky instituce, přístupové údaje nebo kontakt. Musíte také nastavit, zdali je účet otevřený či uzavřený a o jaký typ účtu se jedná. Pokud chcete například nakládat s akciemi, musíte mít alespoň jeden investiční účet. Samozřejmostí je podpora většího množství účtů, stejně tak jako převody mezi nimi.

Ke každému běžnému účtu je pak veden soupis příjmů a výdajů. Každá položka v seznamu musí mít unikátní číslo a vyplněný účel platby i jejího příjemce. Musíte si tedy zvyknout na to, že aplikace bude po každé položce vyžadovat kompletní zaplnění všech potřebných údajů, a to i v případě, že jsou to peníze čistě pro vás.

Zvláště v počátcích je tato zásadovost programu poměrně obtížná, ale když si již zvyknete na tento způsob práce a máte již zadané všechny obvyklé osoby, se kterými jste v bankovním styku, pak jistě oceníte to, že máte o všech penězích dokonalý přehled. Pokud jde o kategorie, za které utrácíte, pak je možné si je libovolně měnit, doplňovat či přejmenovávat a tak si je přizpůsobit vašim potřebám.

Již jsme se zmínili, že aplikace dovoluje pracovat s akciemi. Ty je možné přiřazovat k jednotlivým investičním účtům a nechávat si zjišťovat ceny akcií online. Ač aplikace nabízí práci s více měnami, akcie počítá všechny čistě dolarově, bez ohledu na cokoli. Zajímavé také je, že ač je jako zdroj informací o kurzech nastavený Yahoo, program odkazuje na Google Finance.

Money Manager Ex nabízí také nástroje na práci s trvalými příkazy nebo správu majetku. Můžete tak sledovat vývoj vašeho celkového bohatství, které může být uloženo také třeba v obrazech či komoditách a nemovitostech.

Statistika a další možnosti

Velmi intuitivně je řešen rozpočet. Mezi lety je možné využít převedení plánovaných příjmů a výdajů a jen si je drobně modifikovat. Nový rozpočet je ale třeba vytvářet zcela od píky. K dispozici máte tabulku se všemi kategoriemi a jednotlivým řádkům je možné přiřadit hodnotu finanční, zda je to pasivum či aktivum, a také s jakou periodicitou se v rozpočtu objeví. Díky tomu, že si můžete libovolně doplňovat kategorie, je celý systém rozpočtování poměrně pohodlný a velmi přehledný.

Statistiky jsou spíše na úrovni jednoduchých grafů a tabulek, které vám ukáží, za co kolik utrácíte a tyto data dokáže aplikace roztřídit dle jednotlivých kategorií. Přítomný je také filtr jednotlivých transakcí, přehled rozpočtu, porovnávání příjmů a výdajů atp. Nečekejte žádné zázračné možnosti, ale pokud hledáte jen základní přehled o tom, co se vlastně s vašimi penězi děje, bohatě bude dostačovat.

Ano či ne?

Money Manager Ex není žádným komplexním či robustním nástrojem, který by vytvářel zázemí pro podnikání nebo složité analýzy a statistiky. Nabízí ale velmi přehledné ovládání, možnost exportu do CSV, QIF či html zprávy. K dispozici je také možnost si databázi nechat zašifrovat. Importní možnosti jsou ale značně omezené a v podstatě jsou téměř limitovány na přenos souborů mezi touto aplikací. Zamrzí nedotažená práce s měnami, která celkovou kvalitu aplikace sráží poněkud dolů. Stejně jako nepříliš dotažená lokalizace.

Pokud hledáte nástroj, který by posloužil jako alternativa k excelovské tabulce a nabídne toho o kousíček víc, pak se může jednat o volbu, která nemusí být vůbec špatná. Ti náročnější pak zřejmě sáhnou k nástrojům jako je HomeBank či KMyMoney, o kterých jsme psali nedávno.

Ohodnoťte jako ve škole:

Průměrná známka 1,50

Našli jste v článku chybu?
Zasílat nově přidané názory e-mailem
Vitalia.cz: Syndrom počítačového vidění: stačí dvě hodiny denně

Syndrom počítačového vidění: stačí dvě hodiny denně

Vitalia.cz: Tři sta kilogramů tuňáka obsahovalo histamin

Tři sta kilogramů tuňáka obsahovalo histamin

Lupa.cz: Jak EET vidí ajťák aneb Drahá vražda UX

Jak EET vidí ajťák aneb Drahá vražda UX

Podnikatel.cz: Miliony hodin nad hlášením k DPH. K vzteku

Miliony hodin nad hlášením k DPH. K vzteku

120na80.cz: Tady se vaří padělané léky

Tady se vaří padělané léky

Lupa.cz: Válka e-shopů. Alza končí s Heurekou

Válka e-shopů. Alza končí s Heurekou

Podnikatel.cz: Myšlenky Henryho Forda. Berte je za své

Myšlenky Henryho Forda. Berte je za své

Lupa.cz: Schváleno: Rockaway může převzít Heureku

Schváleno: Rockaway může převzít Heureku

Vitalia.cz: Mražené ryby z Makra byly falšované

Mražené ryby z Makra byly falšované

DigiZone.cz: Konec geoblokace online médií?

Konec geoblokace online médií?

DigiZone.cz: Konec geoblokace? Ani náhodou…

Konec geoblokace? Ani náhodou…

120na80.cz: Jak si udržet zdravou vaginu

Jak si udržet zdravou vaginu

Vitalia.cz: Před, nebo po snídani? Kdy je lepší čistit si zuby

Před, nebo po snídani? Kdy je lepší čistit si zuby

Lupa.cz: Zaplatíme ti, když ti seženeme práci

Zaplatíme ti, když ti seženeme práci

DigiZone.cz: UPC umí televizi sedm dní nazpět

UPC umí televizi sedm dní nazpět

120na80.cz: 10 nej přípravků na holení

10 nej přípravků na holení

Podnikatel.cz: Proměny stavebnice Seva. Znáte ji?

Proměny stavebnice Seva. Znáte ji?

Lupa.cz: Přenos hokeje padal kvůli útoku, tvrdí O2

Přenos hokeje padal kvůli útoku, tvrdí O2

Vitalia.cz: 7 nemocí očí, které musíte léčit včas

7 nemocí očí, které musíte léčit včas

Podnikatel.cz: Přechod z OSVČ na firmu? Totální šok!

Přechod z OSVČ na firmu? Totální šok!