Ostrava on Rails: co přinesla konference?

Jakub Šťastný 26. 6. 2007

V pátek a sobotu se v Ostravě konala mezinárodní konference o populárním webovém frameworku Ruby on Rails. Rootu samozřejmě akce neunikla, takže pokud jste v Ostravě nebyli a nechcete si nechat uniknout zajímavé zážitky, můžete se s námi podívat alespoň virtuálně.

Ostrava on Rails?

O akci Ostrava on Rails jsme vás informovali již v dubnu a dovolili jsme si její konání připomenout ještě o měsíc později. Jejím cílem bylo setkání uživatelů Ruby a Ruby on Rails jak za účelem vyslechnutí zajímavých přednášek, tak za účelem získání nových kontaktů a také přiblížení Rails i lidem, kteří (zatím ;-)) programují například v Javě nebo PHP.

Co je Ruby on Rails?

Ruby on Rails je webový framework orientovaný v prvé řadě na užitečnost, praktické a zábavné programování. Jako správná aplikace v Ruby je dokonale objektový. Velká výhoda Rails je v preferování konvence nad konfigurací, což znamená, že nemusíte psát víc, než je nezbytně nutné. Celý framework je postaven na MVC architektuře a ctí filosofii DRY, což společně se zmíněným preferovnáním konvence nad konfigurací a vzhledem ke konfiguračním souborům v YAML opravdu výrazně šetří vaše prsty. Vzhledem k povaze Ruby lze Ruby on Rails velice elegantním způsobem přizpůsobovat vlastní potřebě, což je dáno tím, že definice třídy v Ruby je otevřená a kód se vyhodnocuje, až když je potřeba. Chcete-li se o technologii dozvědět více, můžete si přečíst náš seriál, podívat se na rails.jinak.cz nebo si přečíst právě běžící a velmi povedený seriál na Karmiho blogu.

Co se dělo v pátek …

Pátek byl určen především pro odborníky a vzhledem k zahraničním přednášejícím i hostům probíhaly prezentace v angličtině. Prvním přednášejícím byl Jamis Buck ze známé společnosti 37signals s přednáškou o nástroji Capistrano, dále jsme si vyslechli přednášku „Rails and Mobil World”, dozvěděli se, jak nejlépe postavit railsový cluster a také jak si poradit s lokalizací webů v Rails. Všechny přednášky byly perfektní a velmi inspirativní, za zlatý hřeb pátečního programu však považuji přednášku Tobiase Lütkeho, který se zabýval nejen technickými otázkami provozu railsových serverů, ale také věcmi organizačními a marketingovými. Tobias názorně předvedl, že Rails jsou vhodné i na velké projekty a že to celé nakonec může být poměrně snadné a dokonce i zábavné.

jamis

Jamis Buck přednáší o Capistranu.

tobias_II

Přednášku Tobiase Lütkeho jste si nemohli nechat ujít.

localisation

Luke Francl a jeho přednáška o Rails a mobilech.

cluster

Tim Lossen radí, jak vyrobit railsový cluster.

kubicek_II

Jiří Kubíček ukazuje své oblíbené servery.

… a v sobotu

V sobotu byl program zaměřen spíše na širší veřejnost, začalo se přednáškou představující Ruby on Rails programátorům v jiných jazycích, na kterou bylo vzápětí navázáno praktickým příkladem railsové aplikace sÚčto.cz. Nechyběla ani vtipná videa z YouTube porovnávající Ruby on Rails s Javou a Ruby on Rails s PHP [1, 2] či předvádějící jednoduchost přepisu aplikace pro jinou databázi v Rails oproti PHP. Řeč opět přišla na lokalizaci a podporu více jazyků a nechyběl ani další příklad praktického nasazení Ruby on Rails na příkladu RailsHosting.cz. Poslední zmíněná přednáška zaujala patrně nejvíce, protože Jiří Kubíček přinesl jak zajímavé zkušenosti, tak velké nadšení pro Ruby on Rails, kterým nadchl i obecenstvo.

Co zajímavého konference přinesla?

Osobně mě na konferenci zaujali nejvíce lidé kolem Rails a jejich pohodová filosofie. Výborně to vystihl David Majda, když napsal:

„Vůbec, z rozhovorů s lidimi na konferenci mám dojem, že okolo Rails se pohybují samí „pohodáři” – lidé, kteří se zvládnou uživit, dělat co je baví a přitom si plnými doušky vychutnávat život. Možná to nějak souvisí s filozofií Ruby.

„Věřím, že – alespoň do jisté míry – je smyslem života být šťastný. Na základě tohoto přesvědčení je Ruby navrženo tak, že je nejenom snadné, ale i zábavné v něm programovat. Ruby vám umožňuje soustředit se na kreativní stránku programování a nepřidělává vám další starosti.”
 — Yukihiro Matsumoto, autor Ruby (překlad převzat od Karmiho)” 

Vývojáři v Rails jsou převážně jablíčkáři, což se projevilo i na konferenci, kde macbooky jednoznačně převažovaly, u zahraničních účastníků konference zcela evidentně. Opět myslím, že to souvisí s filosofií railsových vývojářů.

Hodně častým tématem rozhovorů byla komunita okolo Ruby on Rails v České republice. V současné době je bohužel komunitní činnost okolo Rails opravdu minimální, naštěstí však, jak se zdá, je vše na nejlepší cestě. Již vzniklo webové fórum, a překlad oficiálních stránek Ruby on Rails. Toto téma nebylo však „jen” částí kuloárních rozhovorů, mělo své místo i v oficiálním programu konference.

widgety

Hodnocení konference

Osobně hodnotím konferenci velmi pozitivně, myslím, že se povedla jak organizačně, tak z hlediska setkání se zajímavými lidmi a pohodovou rubyovskou atmosférou, která celou konferenci provázela.

Dost možná vás při čtení těchto řádků mrzí, že jste na konferenci nebyli. Nevěšte hlavu, organizátoři projevili zájem uspořádat konferenci o Rails příští rok znovu, a pokud jste zváště nedočkaví, můžete se podívat třeba v září do Berlína.

Odkazy

Anketa

Líbila se vám Ostrava on Rails?

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

120na80.cz: Pálení žáhy: která jídla ne a co nás uzdraví?

Pálení žáhy: která jídla ne a co nás uzdraví?

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Lupa.cz: Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Vitalia.cz: Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Vitalia.cz: Pryč se zastaralým stravováním ve školách

Pryč se zastaralým stravováním ve školách

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Podnikatel.cz: Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Tyto pojmy k #EET byste měli znát