Proč trvá vývoj Flash 9 pro Linux tak dlouho?

Petr Krčmář 1. 12. 2006

Zatracovaný, proklínaný, ale především rozšířený. Takový je Flash. Drtivá většina uživatelů internetu jej má ve svém prohlížeči. Vývoj je ovšem s linuxovou verzí pozadu. Proč tomu tak je? Dá se to nějak napravit? Kdy se dočkáme ostré verze Flash 9? Budeme mít konečně Flash pro 64bitový Linux?

Flash je technologie mnohými uživateli zatracovaná, ale přesto velmi rozšířená. Adobe udává, že penetrace Flash modulu pro prohlížeče se pohybuje někde na hranici 99 %. Podle dostupných údajů je Flash nainstalován na více než 600 milionech počítačů na celém světě.

Udělal jsem si malý průzkum mezi čtenáři Roota a podle serveru NAVRCHOLU.cz má (neblokovaný) Flash nainstalováno více než 91.5 % čtenářů.

Mnoha uživatelům se na Flashi nelíbí několik jeho vlastností:

  • je uzavřený
  • jeho vydání pro Linux je opožděné
  • neexistuje 64bitová varianta

Přestože GNU velmi intenzivně pracuje na svobodné variantě přehrávače nazvané Gnash, zatím je funkční uživatelské vydání v nedohlednu. Uživatelé se proto ptají, proč je oficiální Flash 9 pro Linux opožděn? Pravdou je, že zatím vyšla jen betaverze. Plná verze je očekávána v prvním čtvrtletí roku 2007.

Doba vývoje

Včera se k problému linuxového Flashe vyjádřil Paul Betlem, který v Adobe zastává funkci technického ředitele. Vysvětlil, proč to trvá vývojářům tak dlouho. Podle něj je hlavním problémem komplexnost přehrávače a velké množství knihoven pro zvuk a video. Ty se ale mezi jednotlivými distribucemi výrazně liší.

„Některé distribuce mají různé verze knihoven a my se ve snaze nabídnout kompatibilitu skrze velké množství distribucí a konfigurací musíme srovnat s těmito odlišnostmi a nabídnout ucelenou aplikaci. To je náš největší problém,” řekl Betlem.

Samozřejmě se nabízí otázka, jak do hry zasahuje iniciativa LSB (Linux Standard Base), která se snaží sjednocovat právě konfigurace jednotlivých distribucí tak, aby bylo možno na ně jednoduše nasadit software třetích stran. Podle Paula Betlema ale LSB problém Adobe neřeší. Mnoho knihoven, které vývojáři používají, totiž není součástí LSB. Betlem jmenoval například FreeType a SSL.

Podle jeho názoru se ale situace stále zlepšuje a LSB má jistě budoucnost. „LSB jde kupředu a skupina je velmi přístupná našim požadavkům… myslím si, že má potenciál vytvořit mnohem ucelenější prostředí,” řekl k otázce LSB Paul Betlem.

Dalším problémem je podle technického ředitele Adobe podpora jednotlivých prohlížečů. Verze Firefoxu pro Linux, Windows a Mac OS X se podle jeho slov v některých detailech liší a vývojáři musí při své práci tyto rozdíly zohlednit.

Třetím faktorem, který zdržuje vydání Flash 9 pro Linux, je náročnost testování nových verzí. „Otestovat tak ohromné množství konfigurací a možností vyžaduje velké úsilí,” tvrdí Paul Betlem.

Podle Betlema je Flash vyvíjen jako multiplatformní aplikace, takže její portování není až takový problém. Největší potíže ale činí optimalizace pro různé platformy. Vývojáři tak musí ladit kód tak, aby fungoval s instrukcemi SSE1 a SSE2. Je potřeba také ohýbat GCC, aby podávalo patřičné výkony.

Zdá se ale, že se práce vývojářům vyplácí. Podle Paula Betlema je linuxová verze nového Flashe dokonce výkonnější než varianta pro MS Windows.

Další platformy

64bitové platformy se začínají dostávat do stále většího množství počítačů. Uživatelé jsou proto nespokojeni, když kvůli Flashi musejí provozovat 32bitové prohlížeče. Podle Betlema se ale blýská na lepší časy. Adobe se prý chystá na nativní 64bitový port Flashe 9 pro Linux. Zatím je ale však příliš brzy na konkrétní termíny.

Podpora dalších platforem je ale podle Paula Betlema velmi problematická. Kvůli složitým optimalizacím by proto výroba přehrávače pro PowerPC a další platformy neznamenala jen pouhou rekompilaci zdrojových kódů.

Gnash a další konkurenti

Server Linux.com se Paula Betlema zeptal, zda nemůže Adobe podpořit vývoj přehrávače Gnash a jiných open-source konkurentů Flashe. Tím by samozřejmě většina problémů odpadla a bylo by možno připravit software i pro další platformy. Podle Betlema sice firma podobné aktivity oceňuje, ale podílet se na nich nehodlá.

„My si open-source aktivit vážíme a uznáváme je,” říká Paul Betlem. Jedním dechem ale dodává, že se v tomto případě jedná o konflikt zájmů. Navíc by firma nemohla zajistit dostatečně přímý vývoj. „Musíme si být jisti, že vytvoříme ucelené a předvídatelné prostředí,” dodává Betlem.

Změna vývojového modelu

Přestože je v tuto chvíli vývoj Flashe notně opožděn, podle Paula Betlema se bude situace zlepšovat. Firma chce podle něj zpoždění dohnat a v budoucnu vydávat všechny verze najednou. „Plánujeme najednou vydávat verzi pro Windows, Mac a Linux. Našim záměrem je zbavit se prodlevy mezi vydáními Flashe 10,” potvrdil změnu Paul Betlem.

V tuto chvíli je ještě brzy na konkrétní časový plán pro Flash 10, ale už teď je jasné, že Adobe chce verzi Flashe pro Linux dostat na úroveň vydání pro MS Windows a Mac OS X.

Anketa

Vadí vám nesvobodný přehrávač Flash?

Ohodnoťte jako ve škole:

Průměrná známka 2,73

Našli jste v článku chybu?
Zasílat nově přidané názory e-mailem
120na80.cz: Tady se vaří padělané léky

Tady se vaří padělané léky

Podnikatel.cz: Když už je sexy, tak ať taky funguje

Když už je sexy, tak ať taky funguje

Lupa.cz: Schváleno: Rockaway může převzít Heureku

Schváleno: Rockaway může převzít Heureku

DigiZone.cz: Mafra varuje před stíháním za pomluvu

Mafra varuje před stíháním za pomluvu

DigiZone.cz: Druhá anglická liga pro Digi TV

Druhá anglická liga pro Digi TV

Vitalia.cz: Ministerstvo: tyto příbory jsou nebezpečné

Ministerstvo: tyto příbory jsou nebezpečné

Lupa.cz: Nová podoba Instagramu? Katastrofa

Nová podoba Instagramu? Katastrofa

120na80.cz: Zjistěte, zda je vaše klíště infikované

Zjistěte, zda je vaše klíště infikované

Lupa.cz: Přenos hokeje padal kvůli útoku, tvrdí O2

Přenos hokeje padal kvůli útoku, tvrdí O2

Vitalia.cz: Tetanus v USA – i po odřeninách

Tetanus v USA – i po odřeninách

Lupa.cz: Jak EET vidí ajťák aneb Drahá vražda UX

Jak EET vidí ajťák aneb Drahá vražda UX

120na80.cz: 10 dezinfekcí: Vede „starý dobrý“ peroxid

10 dezinfekcí: Vede „starý dobrý“ peroxid

Vitalia.cz: Mražené ryby z Makra byly falšované

Mražené ryby z Makra byly falšované

Podnikatel.cz: Šizený guláš na pultě. Jako Lidl to nedělejte

Šizený guláš na pultě. Jako Lidl to nedělejte

Vitalia.cz: SÚKL: vakcíny jsou bezpečné a s autismem nesouvisí

SÚKL: vakcíny jsou bezpečné a s autismem nesouvisí

Vitalia.cz: 7 nemocí očí, které musíte léčit včas

7 nemocí očí, které musíte léčit včas

Vitalia.cz: Muži kouří 24 cigaret denně, ženy o dost míň

Muži kouří 24 cigaret denně, ženy o dost míň

DigiZone.cz: Šlágr TV: pokuta 100 tisíc za on-line

Šlágr TV: pokuta 100 tisíc za on-line

Podnikatel.cz: Rošáda v živnostech. Týká se vás?

Rošáda v živnostech. Týká se vás?

Podnikatel.cz: Heureka pod Rockaway? Tohle musí splnit

Heureka pod Rockaway? Tohle musí splnit