Thunderbird 3.1 ladí novinky z verze 3.0

Pavel Cvrček 29. 6. 2010

Poštovní klient Mozilla Thunderbird nemá smysl představovat. Když loni na podzim vyšla verze 3.0, hovořilo se o reinkarnaci projektu, který po odchodu obou hlavních vývojářů neměl zrovna na růžích ustláno. Nová organizace Mozilla Messaging a několik nových vývojářů přineslo do projektu novou krev.

Když se po jejím vydání začalo hovořit o nové verzi, mluvilo se zejména o dodělání úprav a novinek, které se do verze 3.0 nepodařilo stihnout. Zároveň bylo deklarováno, že nová verze by měla vyjít přibližně po půl roce a být postavena na stejném základu jako Firefox 3.6, který vyšel letos v lednu. Přibližně po půlroce se tedy hlásí nová verze 3.1, jejíž novinky si ve stručnosti představíme.

Zjednodušené vyhledávání ve složkách

Jednou z významných novinek verze 3.0 bylo nové fulltextové vyhledávání. To do verze 3.1 získalo některá vylepšení, takže například umí lépe vyhledávat výrazy s diakritickými znaky, indexování pošty by mělo být o něco rychlejší a probíhat při neaktivitě uživatele. Hlavní novinka v oblasti vyhledávání je však trochu jinde.

Počínaje verzí 3.1 se nad obsahem složky můžete setkat s novou lištou rychlého vyhledávání. Ta vznikla vyčleněním z hlavního vyhledávacího pole a umožňuje nad aktuální složkou snadno vyhledávat konkrétní e-maily, které například obsahují přílohy, štítky či vám známé kontakty. Lištu lze přitom snadno skrývat.

Lišta rychlé filtrace

Pokud jste dosud přepínali mezi fulltextovým vyhledáváním a vyhledáváním podle základních atributů e-mailů v konkrétní složce, pak vám nová lišta usnadní život.

Možnost konfigurace tlačítek na hlavičce poštovní zprávy

V předchozí verzi se uživatelé mohli setkat s přesunutím ovládacích tlačítek ke zprávě (Odpovědět, Odpovědět všem … apod.) z hlavní lišty aplikace směrem na hlavičku konkrétní poštovní zprávy. Protože tato změna nemusela každému vyhovovat, zůstala možnost si tato tlačítka na hlavní lištu vrátit. Bohužel neexistoval uživatelsky přívětivý způsob, jak tato tlačítka z hlavičky zprávy odstranit (kromě skrytí skrze CSS).

Ve verzi 3.1 přibyla možnost si tlačítka na hlavičce poštovní zprávy upravit stejným způsobem, jako upravujete libovolnou jinou lištu aplikace.

Úprava tlačítek na hlavičce zprávy

Odstranění některých modálních dialogů

V nové verzi došlo opět k odstranění některých dalších modálních dialogů. Například informace o chybě připojení k poštovnímu serveru se nyní nezobrazuje v podobě modálního dialogu, ale na místo toho v informačním okně, které se vysouvá v pravém horním rohu okna Thunderbirdu. Dalším z odstraněných dialogů pak je dotaz na potvrzení o přečtení zprávy, který se nově zobrazuje v informační liště.

Dotaz na potvrzení o přečtení zprávy

Drobnosti, které mohou potěšit

S Thunderbirdem 3.0 přibyla možnost definovat si v každém typu složky vlastní pořadí sloupců. Po této funkci volala řada uživatelů, ale jako vedlejší efekt vypadla možnost nadefinovat si pro všechny složky stejné pořadí sloupců z jednoho místa. V Thunderbirdu 3.1 je tato možnost zpět.

Nastavení stejného pořadí sloupců pro více složek

Podobně jako dříve Firefox 3.6, přichází i Thunderbird 3.1 s podporou lehkých motivů vzhledu Personas. Pokud tedy dáváte těmto „tapetám“ přednost před klasickými motivy vzhledu, máte možnost je používat i v Thunderbirdu. Jejich podpora je však trochu nevyřešena. Na rozdíl od klasických motivů vzhledu či rozšíření neexistuje uživatelsky přívětivý způsob, jak je nainstalovat. Pro jejich instalaci tak budete potřebovat rozšíření Personas Plus.

Thunderbird 3.1 se vzhledem Personas

V nabídce Nástroje je nově dostupný dialog Uložené soubory, který vám umožní snadno zjistit, kdy a kam na disk jste uložili e-mail či přílohu.

Dialog Uložené soubory

Vývojáři též deklarují některé úpravy v dialogu rychlého vytváření nového poštovního účtu, který se snaží na serveru automaticky dohledávat konfiguraci k poštovnímu účtu. Osobně jsem si však žádné viditelné změny nevšiml.

Migrace ze starší verze

Již součástí Thunderbirdu 3.0 byla nová stránka, která umožňovala snadné nastavení nových funkcí či změn v těch existujících. Byla pojmenována Pomocník s migrací a dostupná byla v nabídce Nápověda. Tato stránka je nově přepracována do podoby jednoduchého průvodce, který se zobrazí při prvním spuštění po aktualizaci na Thunderbird 3.1, později je později dostupný opět v nabídce Nápověda.

Pomocník s migrací

V souvislosti s migrací stojí za zmínku podpora migrace z Windows Live Mail (týká se uživatelů Windows) a odklon od výchozího zobrazení složek s poštou z Thunderbirdu 3.0. Tam byly ve výchozím nastavení stejné složky z jednotlivých účtů seskupeny a celý pohled nesl označení Chytré složky (v Thunderbirdu 3.1 je tento pohled pojmenován jako Jednotné složky). Tento pohled se však nesetkal s pozitivní reakcí části uživatelů, a proto je nyní zpět ten, který byl výchozí v Thunderbirdu 2.0.

Samotný přechod na novou verzi Thunderbirdu by měl být bezbolestný a v případě potřeby lze bez ztráty dat přejít zpět na starší verzi. Co se týče kompatibility doplňků, tak aktuálně je s novou verzí kompatibilní 83 % ze 107 nejpopulár­nějších doplňků, které pokrývají 95 % instalací doplňků.

Výhled do budoucna

Letos na jaře vývojáři Thunderbirdu přestavili plán budoucího směřování. Z něj je patrné, že Thunderbird zůstane i nadále poštovní klient a nemá pro nejbližší budoucnost ambice posunout se do kategorie PIM, do které například spadá Microsoft Outlook či Kontact. Integrace rozšíření Lightning, které do Thunderbirdu přidává správu času a úkolů, se tak v nejbližší době nechystá.

Vývojáři chtějí pokračovat v častějším vydávání nových verzí (mezi verzemi 3.0 a 3.1 uběhlo něco přes půl roku), dále zlepšovat podporu pro autory doplňků a nové verze stavět pokud možno na stejném základu jako nové verze Firefoxu. K dispozici je též seznam funkcí, které by rádi do budoucích verzí začlenili.

Závěrem

Thunderbird 3.1 nepředstavuje žádnou revoluci. V porovnání s verzí 3.0, která se vyvíjela déle než 2 roky, je novinek méně a jsou též méně výrazné. A jak již bylo zmíněno na začátku, z velké části dolaďují a dokončují funkce, které se do verze 3.0 nestihly.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Zajímavý paradox: Daří se vedle konkurence

Zajímavý paradox: Daří se vedle konkurence

Podnikatel.cz: Česká pošta vycouvala ze služby ČP Cloud

Česká pošta vycouvala ze služby ČP Cloud

Vitalia.cz: Čejkovické bylinkové slavnosti už tuto neděli

Čejkovické bylinkové slavnosti už tuto neděli

Lupa.cz: Měřičům síly hesla se nedá věřit. Víte proč?

Měřičům síly hesla se nedá věřit. Víte proč?

Vitalia.cz: Ženy, které milují příliš, jsou neštěstí

Ženy, které milují příliš, jsou neštěstí

Lupa.cz: Co vzal čas: internetové kavárny a herny

Co vzal čas: internetové kavárny a herny

Vitalia.cz: Kedlubna, neobyčejná zelenina

Kedlubna, neobyčejná zelenina

120na80.cz: Využijte léčivé vlastnosti měsíčku

Využijte léčivé vlastnosti měsíčku

DigiZone.cz: ČTÚ červenec: rušení trochu vzrostlo

ČTÚ červenec: rušení trochu vzrostlo

DigiZone.cz: Fotbal na O2 TV Sport posiluje

Fotbal na O2 TV Sport posiluje

DigiZone.cz: Sky Deutschland: dvakrát fotbal ve 4K

Sky Deutschland: dvakrát fotbal ve 4K

Lupa.cz: Kdo vykrádá LinkedIn? Zjistit to má soud

Kdo vykrádá LinkedIn? Zjistit to má soud

Měšec.cz: Test: Výběry z bankomatů v cizině a kurzy

Test: Výběry z bankomatů v cizině a kurzy

Lupa.cz: Nechcete datacentrum? Jsou na prodej

Nechcete datacentrum? Jsou na prodej

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

DigiZone.cz: Hodlá Markíza skončit v DVB-T?

Hodlá Markíza skončit v DVB-T?

DigiZone.cz: Elektrická Formule E. Práva má Arena Sport

Elektrická Formule E. Práva má Arena Sport

120na80.cz: Bylinka pro dobrý sex. Jaká to je?

Bylinka pro dobrý sex. Jaká to je?

Vitalia.cz: Vakcína Cervarix je oficiálně i pro chlapce

Vakcína Cervarix je oficiálně i pro chlapce

120na80.cz: Víte, co je svobodná menstruace?

Víte, co je svobodná menstruace?