Účetní software GnuCash

Michal Černý 3. 11. 2010

Ať jste drobný živnostník nebo jen běžný zaměstnanec, hodí se mít pod finance pod kontrolou. A právě k tomu dnes slouží všemožné aplikace, mezi které patří i univerzální program GnuCash. Ten si poradí s běžnými účty, akciemi, podvojným i jednoduchým účetnictvím a nabídne i podrobné finanční analýzy.

Aplikace GnuCash (aktuálně ve verzi 2.2.9) patří mezi nejznámější programy, které slouží pro správu osobních financí, případně pro drobné živnostníky. Je k dispozici pro Windows, Linux, Mac OS, BSD či Solaris. Využívá licence GNU GPL a českého uživatele jistě potěší, je k dispozici také v našem mateřském jazyce. Aplikace je napsaná v C, jen některé funkce pro export jsou vytvořeny v Scheme.

Program se funkčně nachází na pomezí mezi účetnictvím a nástrojem na správu osobních financí. Jistě by někdo mohl namítnout (a zcela oprávněně), že by účetní program měl zvládat práci s českými zákony, automatizovat poplatky, vytvářet daňová a další přiznání atp., což GnuCash u nás neumí. To je jistě pravda, ale na druhou stranu je pravdou, že aplikace umožňuje generovat takové přehledy, které budou jako podklad pro samotnou tvorbu dokumentů sloužit velice dobře.

Na rozdíl od velké části svých konkurentů nabízí služby které mohou velice dobře posloužit nejen pro osobní finance, ale také pro drobné živnostníky – ať již se jedná o možnost vést podvojné i jednoduché účetnictví nebo například nástroj pro práci se mzdami, zákazníky, faktury a další. Pokud tedy máte několik málo zaměstnanců, je možné těchto nástrojů využít.

Mezi zajímavosti, které lze v úvodu zmínit, patří jistě i skutečnost, že aplikace má ve spojených státech placenou podporu, což znamená, že pro tamní podnikání je jednoduše a plně použitelná.

Ovládání

Ovládání je řešeno poněkud méně obvyklou formou, ale nutno říci, že nikoli nepřehledně. Na rozdíl od konkurence (HomeBank, Grisbi) aplikace nehraje všemi barvami, ale nabízí decentní grafiku až trochu strohého úředního stylu. Při spuštění si můžete zobrazit tipy dne, což může být zvláště ze začátku poměrně užitečné. Následuje možný import dat z jiných aplikací. K dispozici je vícero voleb, z nichž nejdůležitější jsou asi QIF a OFX (ač je paleta podstatně bohatší). Import v porovnání s jinými projekty funguje poměrně solidně, ale ne bezchybně. Potřebné zásahy do dat jsou spíše minimální a je nutné tuto funkci ocenit. GnuCash nabízí také možnost exportovat účty.

Aplikace pracuje s účty poněkud netradičně, neboť je řadí hierarchickým způsobem, což má běžnému uživateli usnadnit orientaci v celém účetnictví. Výhodné je to především tam, kde máte například u jedné banky více účtů, obchodujete akcie a využíváte další finanční služby.

GnuCash podporuje práci s akciemi. Škodou je, že k dispozici není pražská burza – ne že byste nemohli pak pracovat s akciemi, ale přijdete o možnost nechávat si aktualizovat kurz cenných papírů online, což je služba, která se zvláště u komplikovanějších portfólií velmi hodí. Aplikace si podobně bravurním způsobem poradí s cizími měnami. Poněkud nepochopitelně jsou v seznamu cizích měn stále uvedeny měny jako je rakouský šilink, který dnes již nikdo nepoužívá.

Aplikace podporuje klávesové zkratky, má profesionálně propracované převody v rámci účtů. Naopak pro české banky není k dispozici napojení na účet prostřednictvím online tunelu – program si umí zapamatovat také PIN, což považuji za poměrně nebezpečnou volbu. GnuCash nabízí řadu užitečný malých drobností, které uživatelům usnadní orientaci ve finančních tocích a celkově pomohou lépe zpravovat své peníze. Jako příklad je možné uvést např. kalkulátor, který umí vypočítat cílovou částku při daných vkladech a úrocích, nebo jak dlouho budete spořit do dané částky. Pokud mu ale zadáte čísla šikovně nesmyslně, nabídne ještě nesmyslnější výsledek. Tedy chyby se vloudí i do tak kvalitního programu, jako je tento. Dalším užitečným pomocníkem je finanční kniha, kterou lze poměrně bohatě nastavovat.

Pro každého něco

Pokud jste drobný živnostník, pak jistě oceníte to, že aplikace umožňuje vést základní jednoduché a podvojné účetnictví, mzdy, elementární daňovou politiku nebo například zpracovávat faktury. Stále poměrně hodně těchto podnikatelů pracuje především v tabulkovém procesoru a GnuCash by jejich práci dokázal podstatně zjednodušit a zlepšit.

Zklamáni nebudou ani milovníci statistik a přehledů – od různých grafů pracující s příjmy a výdaji, finančními toky, rozpočty atp. Bohaté jsou také možnosti přehledů v oblasti akciových trhů, přehled zákazníků i s finanční bilancí.

Popisovat všechny funkce tohoto programu by si jistě vyžádalo několikadílný seriál, což není v naších možnostech. Aplikace GnuCash je zajímavým projektem, který umožňuje spravovat příjmy a výdaje domácnostem, drobným firmám i jednotlivcům, v moderním panelovém provedení, stabilním vydání a velice bohatou nabídkou funkcí.

widgety

Přes všechny drobné nedostatky je zde zdarma dostupná aplikace, která je plně použitelná a nabízí i poměrně obsáhlou dokumentaci, která usnadní její užívání. Projekt má velké plány a můžeme-li soudit z jeho dosavadního vývoje, také slibnou, i když značně svébytnou budoucnost.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

DigiZone.cz: Test LG 55UH750V aneb Cena/výkon

Test LG 55UH750V aneb Cena/výkon

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Vitalia.cz: 5 pravidel proti infekci močových cest

5 pravidel proti infekci močových cest

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Lupa.cz: Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?