Ušetřete

Hlavní navigace

Články v rubrice Humor

Komiks: GPS

Každý z nás se občas potřebuje přepravit z místa na místo a stejně jako jiné programy, ani ten v navigacích není bez chyb a neplatí to jenom zde. Občas se musíme vrhnout do světa uzavřeného softwaru a svěřit svůj čas černým skříňkám, u kterých často platí, že místo aby sloužily ony nám, sloužíme my jim.

Několik vtipů pro programátory a adminy

Nejen prací živ je člověk a v létě to platí dvojnásob. Připravili jsme pro vás hromádku vtipů z prostředí unixových systémů a programovacích jazyků. Upozornění: Pro jejich pochopení budete potřebovat jisté technické znalosti. Všechny vtipy jsou nové a původní, jejich autorem je Daniel Novotný.

Komiks: není důvod k obavám

Člověk musí v životě učinit řadu rozhodnutí a obvykle má více možností. Někdy se to ovšem semele tak, že není vyhnutí a musíme prostě zavřít oči, zatnout zuby a nechat se unášet během dějin. Říká se, že to vždycky nějak dopadne. Obvykle dobře a není příliš důvod k velkým obavám. Nebo je?

Komiks: Aura

Profesionála, který se pravidelně udržuje se v obraze, obvykle poznáte, vidíte-li jej v akci. Vyzařuje z něj něco nedefinovatelného, co vám i beze slov napoví "jo, ten umí, ten to zná". Platí to v nejrůznějších oblastech lidské činnosti... (omluvte prosím zvýšený výskyt reklamy v tomto komiksu)

Komiks: tajemné heslo

S hesly bývá kříž. Buď si je nepamatuje ani sám tvůrce nebo je naopak zná celá firma. Ideální je mít v nich nějaký systém a vytvářet je podle nějakého zajímavého klíče. Pak může nastat ideální situace: všichni ví, jaká hesla používáte, ale nikdo nedokáže uhodnout to správné. A pak může přijít problém...

Komiks: opravná zkouška s pomůckou

Studentský život... kde je mu konec. Ale škola, to nejsou jen večírky, oslavy a hezké holky. Je to také učení, zkoušky a předměty, které by napoprvé dal snad jen Chuck Norris. Někteří studenti se chytají každého stébla, používají taháky, drobné podvůdky nebo minisukně. Velcí kluci na to jdou od lesa.

Komiks: úplně svobodný a otevřený telefon

Otevřenost a svoboda jsou pojmy, které v poslední době hýbou světem. Všichni chtějí otevřené standardy, souborové formáty, operační systémy, aplikace, specifikace, mobilní telefony a bůhví co ještě by chtěli otevřít. Ona zmiňovaná svoboda a otevřenost má mnoho zajímavých výhod, ale nic se nemá přehánět.

Komiks: přepracování na sluníčku

Některé věci byste prostě neměli kombinovat. Říkaly to už naše babičky: třešně a mléko, pivo a víno, alkohol a řízení motorového vozidla, manželka a milenka, KDE a GNOME a příliš mnoho sluníčka a práce. Výsledkem takové kombinace mohou být velmi nebezpečné doprovodné jevy: zvracení, průjem či halucinace.

Komiks: paranoia nezná dovolené

Každý správný ajťák musí být alespoň trochu paranoidní. Šifrování disků, kontrola SSH fingerprintů, zadávání silných hesel bez přítomnosti cizích osob a důkladné mazání souborů jsou jen těmi základními postupy, které je třeba dodržovat, pokud se chcete cítit alespoň trochu v bezpečí. Jsou totiž všude!

Komiks: programátor lážo-plážo

Léto je tady! Vy jste si ještě nevšimli? Odtrhněte své krví podlité oči a vyhlédněte ven, počasí nám přeje, voda bublá a holky už se začaly dávno opalovat v bikinách. I naši komiksoví hrdinové si všimli a vyrazili spolu na exotickou dovolenou. Pláž, holky, paprsky, koktejly a pohoda. My chceme taky!

Komiks: Word of Office

Žijeme ve věku komunikace. Zaměstnanci potřebují komunikovat čím dál tím více, rychleji a pružněji. A čím méně kvůli tomu musejí vstávat od stolu, tím lépe. Ve většině firem je používán nějaký druh psané komunikace. Někde je to ICQ, někde Jabber a někde třeba ...

Komiks: zaprášený větráček

Ze všeho nejhorší jsou trpaslíci... ty potvory vám vlezou všude. Správný admin by mohl říct: a ze všeho nejhorší je prach... ta potvora vám vleze všude. Kdo někdy rozebíral a luxoval počítač po dlouhé době provozu, bude přesně vědět, jak taková akce probíhá. Obvykle to vyžaduje dosti silný žaludek.

Komiks: kinohit jak má být

Kinohit, kinohit, udělá bum. Kinohit, kinohit, rozboří... kino? Ale nakonec proč ne. Takový správný hitový kinohit musí být opravdová pecka, která překvapí, zaskočí, nadchne a hlavně pobaví a potěší. Někdo za takový hit považuje třeba Indyjánu Džounse, jiný zase Metryks a nebo třeba Terminátora.

Komiks: noční prozření

Maminky nám vždycky říkávaly, abychom se netoulali po nocích sami někde venku, protože by nás mohlo postihnout nějaké neštěstí. Navíc v dnešním světě, kde o problémy není nouze, to platí dvojnásob. Ale my jsme přeci dospělí a dávno rad svých moudrých a znalých předků nedbáme. Pak tedy dobře nám tak.

Komiks: díky Bohu za licence

Softwarové licence jsou někdy docela na obtíž a je jich tolik, že se nám z toho až motá hlava. Nutně je ale potřebujeme a měli bychom alespoň přibližně vědět, jaká práva a povinnosti nám z nich plynou. Někdy pro nás totiž mohou znamenat mnohem víc než jen hromádku písmen, která nám umožní používat software.

Komiks: bezkonkurenční řešení

Jistě jste zaznamenali, že Google Translate teď překládá texty a webové stránky také do češtiny. Všimla si toho ale i konkurence a děsí se toho, jak zase půjde návštěvnost a zisky dolů. Situace je to nezáviděníhodná a přestože není googlí překladač rozhodně ideální, určitě si najde spoustu spokojených uživatelů.

Komiks: asimilace před obědem

Někdy to v práci pěkně utíká a uklízečka do vás musí šťouchat smetákem, abyste si uvědomili, že musíte domů. Jindy se ale dny vlečou tak, že už vás nebaví ani ten solitér. Posádka z USS Enterprise ale ví, jak s nudou zatočit. Nedbá nástrah ani nebezpečí a odvážně se pouští tam, kam se člověk dosud nevydal.

Komiks: možnost volby

Žijeme skoro dvacet let ve svobodném světě a tak se máme právo rozhodovat. A rozhodujeme se rádi, s chutí a často. Z mnoha možností volíme v kině, ve vlaku, v restauraci, ale i v obchodním domě nebo u webového prohlížeče. Některá rozhodnutí jsou složitá a vyžadují mnoho informací. Jiná jsou naopak snadná.

Komiks: modrá smrt

Znáte to, nainstalujete si nový a nablýskaný kousek hardware, zavedete ovladač z dodaného média a buch, systém skončí s modrou obrazovkou. Snažíte se, hledáte, ale nemůžete pořád sakra přijít na to, proč to krucinál dělá tyhle podivnosti a zapeklitosti. Nebo... to neznáte? Aha, vy nepoužíváte Windows.

Komiks: Překvapivý nezájem

My linuxáci a ajťáci vůbec to máme občas velmi těžké. Ačkoliv je náš svět úžasný a zajímavý, často se setkáváme s nepochopením a někdy dokonce s nenávistí či odporem. Lidé jsou totiž obvykle velmi odmítaví vůči něčemu, co neznají. Musíme tedy šířit osvětu všude, kde se dá. Začít můžeme třeba hned.

Komiks: Dárek?

Každý den je šance 1:365, že někdo z vašich známých bude mít narozeniny. Dle zákona schválnosti se to dozvíte den předem nebo ještě lépe právě v onen den. Co teď? Jaký dárek vybrat? Něco koupit nebo třeba vyrobit? Jak drahé by to mělo být a nemá to už oslavenec? Tohle je případ hrdinů z našeho komiksu.

Komiks: Stará láska nerezaví

Láska je láska, to ví přeci každý. Ať už chodí holky s holkama, kluci s klukama nebo třeba kluci s poruchama osobnosti. To všechno může být láska. Láska je ale také zrádná a umí dávat rány pod pás. Známe rčení ale praví, že stará láska nerezaví. Zároveň ale platí, že čím starší, tím nerezovější.

Vědecká práce: Existuje zákon schválnosti?

Pro letošní aprílový den jsme si nepřipravili žádný článek plný nesmyslů. Naopak nás čeká seriózní vědecká práce na známé a přitom velmi nepříjemné téma: zákon schválnosti. Obecně pozorovaný jev, který ale málokdo zkoumá tak podrobně jako my. Jak je to s tím chlebem a máslem? A co na to Jan Tleskač?

Komiks: Významné výročí

Kalendář má obvykle okolo 365 dní a každý z nás má alespoň jeden, který je pro něj o něco významnější než jiný. Svátek, narozeniny nebo jiný významný den pro nás symbolizuje něco slavnostního a neobvyklého. Při takové příležitosti se pak obvykle hezky oblékneme a uděláme si třeba hezký večer s nejbližšími.

Komiks: Velikonoční nálada vládne světem

Zas a opět po roce, jsou tu Velikonoce. Svátky vajec, pomlázek, holek jako obrázek. Chlapi vyběhnou, aby nasbírali vejce a nalili do sebe nějaký ten alkohol, holky budou doma čekat, kdo na ně letos zase přijde. Svátky jara obvykle lidé slaví hodně podobně. Existují ale i výjimky. Co budete dělat vy?

Komiks: není myš jako myš

Počítačovou myš má dnes u svého počítače každý. No tedy při nejmenším téměř každý, kdo není naprostý podivín nebo nepoužívá trackball, touchpad nebo jinou podivnost. My ovšem víme, že historie tohoto elektronického pomocníka sahá do hluboké minulosti a nabízíme vám opět cestu časem. A jak že to bylo?

Komiks: Pravý závislák

Alkohol, cigarety, drogy, prášky, televize a sex. Na to vše a mnoho dalšího si člověk může vypěstovat nepěknou závislost. Takový „závislák“ se postupně zcela odtrhne od běžného světa, rodiny, přátel a práce. Nakonec skončí sám jen se svou drogou. Že nikoho takového neznáte? Ale to se přátelé mýlíte...

Komiks: Sociální vyloučení

Na okraji společnosti se člověk ocitne, ani se nenaděje. Jen se zeptejte obyvatel sedících na lavičkách kolem Hlavního nádraží. Jednoho dne máte práci, rodinu, přátele a obdivovatele a najednou jste úplně mimo. Třeba proto, že se z vás stal bezdomovec... nebo delikvent... nebo ještě něco horšího?

Komiks: Nepoužitelná použitelnost

Použitelnost je magickým zaklínadlem snad všech pořádných desktopových aplikací. Velké firmy, jako například Microsoft, na ni kladou ohromný důraz a podle nich je to právě ten důvod, proč jejich aplikace patří k nejlepším. Obvykle to znamená nahnat velkou skupinu uživatelů k počítačům a testovat a testovat...

Komiks: Nevyžádaná pošta

Nevyžádaná pošta neboli spam trápí téměř všechny uživatele internetu. Oni ale nejsou jediní. Také běžné uživatele domovních schránek, které denně hltí tuny papírového spamu, aktuální situace často vytáčí do nejvyšších obrátek. Náš životní éter je plný informací, které prostě nechceme a nepotřebujeme.

reklama