Ušetřete

Hlavní navigace

Články v rubrice Humor

Komiks: Silvestrovská kvalita za pakatel

Přejeme vám vše dobré do nového roku 2008 a jako malý dárek přinášíme veselý komiks se silvestrovskou tématikou. Dnešní doba skýtá mnohá nebezpečí a i během silvestrovských nákupů je třeba si dávat pozor na podvodné šejdíře, druhotřídní zboží a podezřele nízké ceny. No ale nekupte to, za ty prachy.

Linus Torvalds: dvacet nejlepších hlášek

Linus Torvalds je zakladatelem projektu Linux a už více než patnáct let patří mezi známé osobnosti svobodné komunity a světového IT vůbec. Za tu dobu už se mu povedlo vyslovit několik myšlenek, o kterých můžeme říci, že vešly do linuxové historie. Podívejme se společně na dvacet těch nejlepších.

Komiks: Světový úspěch

Většina lidí chce mít v životě úspěch. Ať už děláte cokoliv, byli byste rádi, kdyby se to lidem líbilo a vy byste se stali alespoň trochu slavnými. A co teprve, kdyby došlo na opravdový úspěch světového formátu? K němu není třeba nic speciálního. Stačí dobrý nápad, mnoho píle a vůle vydržet až do úplného konce.

Komiks: žít dvojí život

Mnoho lidí vede dva životy. Ve dne uklízečem záchodů v obchodním centru, v noci playboyem tančícím uprostřed klubka polonahých dívek. I AjŤáci obvykle žijí nadvakrát. V reálu obtloustlý brejlovec s roztrhaným špinavým tričkem, na internetu bohatá blondýna s nablýskaným červeným autem. Máte taky alter ego?

Komiks: Předvánoční symbolika

Některé výrazové metody a symboly používáme stovky let a vůbec už nepřemýšlíme nad tím, co vlastně znamenají. Z původních hlubokých myšlenek se tak stanou jen stále dokola omílané prázdné modly bez významů. Naštěstí jsou mezi námi lidé, kteří se systematicky zabývají symbolikou a vidí dál než my.

Komiks: Špatná diagnóza

Každý správný a zkušený ajťák vám řekne, že v případě problémů je nejdůležitější nejprve správně určit jejich příčinu a pak teprve se můžete pouštět do jejich nápravy. Pokud diagnózu nestanovíte nebo ji dokonce nedejbože stanovíte zcela chybně, můžete se dočkat skutečně nepříjemných překvapení.

Komiks: klasický Ubuntista

O uživatelích populární linuxové distribuce Ubuntu se traduje, že svému operačnímu systému až příliš propadají, neuznávají ostatní distribuce a vůbec bývají poněkud méně tolerantnější. Zejména v diskuzních fórech, kde je prý bývá často slyšet. Co myslíte, je to s nimi skutečně tak vážné?

Komiks: Bezpečnostní záplaty

Dnešní administrátoři to nemají lehlé. Musejí se potýkat s problematickými systémy jako jsou MS Windows a pokud chtějí udržet vše v chodu, musejí si svůj píseček pořádně hlídat a především záplatovat. Někdy to ale nebývá zrovna jednoduché a je potřeba využít řadu sofistikovaných bezpečnostních nástrojů.

Komiks: Zásah shora

Aktuální licenční situace v mnoha firmách a institucích je dosti neuspokojivá. Mnoho nelegálního software je využíváno ke komerčním účelům, některé společnosti vůbec licence neřeší. Naštěstí jsou tu kompetentní orgány, které v součinnosti s bezpečnostními složkami udělají řádění pirátů konečně přítrž.

Komiks: Výhodná vánoční akce

Vánoce jsou opět tady a s nimi i všemožné akce možných i nemožných firem. Ze všech stran se na nás začnou valit megavýhodné slevy, úžasné nabídky, které se neodmítají a fantastické možnosti, dříve nevídané. Pojďme společně nahlédnout do kanceláří Microsoftu a zjistit, co na nás chystá právě on.

Komiks: nový třídní učitel

Vyučování na střední škole zaměřené na informatiku má svá specifika. Mnohdy je třeba používat nejen netradiční přístupy, ale i své vyjadřování je třeba tomuto faktu přizpůsobit. Dnešní komiks vám napoví, jak se s mladými programátory úspěšně domluvit.

Komiks: Expanze na východ

Řada českých firem se začíná rozrůstat a management pokukuje po nových trzích. Obecně se má za to, že aktuálně nejrychleji rostoucím trh se nachází na východní straně Zeměkoule. Bohužel taková expanze není leckdy zrovna snadná, nese svá nepříjemná rizika a kdekdo vám může házet klacky pod nohy.

Komiks: Nové distro

V poslední době se objevují čím dál častěji lidé, kteří přiohnou existující distribuci, dají jí nové jméno a honosí se pak tím, že taky dělají vlastní distro. Občas se jedná skutečně o banální úpravy, ale jindy se autor zaměří na konkrétní a specifickou skupinu uživatelů, pro které běžné systémy nejsou.

Komiks: Silver Surfer

Většina běžné populace považuje lidi od IT za nepochopitelné podivíny. Jsou to takoví ti zarostlí a neopálení jedinci, kteří nedělají nic jiného než to, že jen sedí a ťukají do klávesnice podivné zkratkyi. Ten, kdo něco takového tvrdí, však vůbec nepochopil IŤákova ducha. I my se přeci dokážeme bavit!

Komiks: Akční nabídka

Zákazník obchodů s počítačovou technikou to někdy nemá lehké. Najít slušného obchodníka, který se vás nesnaží za každou cenu oškubat, nemusí být zrovna jednoduché. Ale ani obchodníci nemají na růžích ustláno. Zákazník chce jen akce, akční ceny a akční slevy. Kdo pak má z těch slev vyžít, že?

Komiks: Miluji Linux!

Kladný vztah k Linuxu je možno vyjádřit mnoha způsoby. Některé jsou decentní a jiné provokativní. O některých přívržencích můžeme dokonce říct, že jsou vyloženě extrémističtí. Velmi často je ale společnost vidí mnohem hůře než ve skutečnosti. Někdy jsou až příliš rychle milovníci Linuxu označováni za fanatiky.

Komiks: léto u dědy

Během několika let nás technologie obklopily neuvěřitelným způsobem. Staly se natolik součástí našeho života, že už si ani mnohdy neumíme představit víkend bez telefonu, notebooku nebo GPSky. Natož abychom trávili celé léto někde, kde není ani připojení k internetu! Jak to tenkrát rodiče vůbec mohli přežít?

Komiks: Cenný kousek

Každý správný geek má slabost pro historické počítače nebo má doma alespoň nějakou tu zastaralou periferii. Ti nejdrsnější z nás je skutečně sbírají a chlubí se před svými kamarády, co se jim zase podařilo vyhrabat, opravit nebo vyměnit. Máte doma taky nějaký ten pěkný kousek, který by stál za to?

Komiks: systém OMPAS

Moderní techniku nevyužívají jen vědci, kosmonauti a malí afričtí černoušci v domech z hlíny a trávy. Technologie jednadvacátého století pronikají v podstatě do všech oblastí lidské činnosti od sbírání odpadků až po třídění použitých spoďárů. Dnes se podíváme na místo, kde byste tyhle věci asi nečekali.

Komiks: Hlad

Ačkoliv lidé ve vyspělých zemích nouzí rozhodně netrpí, v Africe je situace jiná – nedostatkem tam trpí velká většina obyvatelstva a velká část z nich má dokonce i nouzi o tak základní suroviny jako je jídlo. A co na to západní civilizace, pomůžeme nebohým Afričanům?

Komiks: Rozchod

Čas dovolených se nám pomalu chýlí ke konci a nastává čas bilancovat. Jak probíhaly přípravy na dovolenou, co nás potkalo na cestách, jaké bylo ubytování, jaká byla strava, kolik cestovek letos zkrachovalo a zda vám přítelkyně sbalila skutečně všechno důležité. Že se to nepovedlo? Nebojte, za rok to určitě vyjde.

Komiks: Totální relax

Užíváte si také někde příjemně teplých letních dnů? Čtete Roota právě ze svého notebooku připojeného přes WiFi v pětihvězdičkovém hotelu někde v Karibiku? Nebo sedíte na chalupě rodičů, jste připojení přes GPRS a modlíte se, abyste toho nestáhli moc? Ať tak či tak, hlavní je, si to léto pořádně užít!

Komiks: Ztraceni

Určitě to znáte a nejednou jste to zažili. Po předlouhém a strastiplném putování se skupina hrdinů z mnoha různých sociálních prostředí ocitne na úplně opuštěném ostrově plném životu nebezpečných nástrah, bez šance na záchranu nebo alespoň důstojné dožití... jsou ztraceni!

Komiks: Vydařená dovolená

Už to skoro vypadalo, že po řádném přepočítání zavazadel bude všem problémům konec a přijde čas na klidnou a pohodovou dovolenou. Ale jak známo, kde je ženská, tam jsou i problémy a když se k tomu připlete i informatik, můžeme si být zcela jistí že o pořádné potíže nebude nouze.

Exciter: tělocvičný stroj pro uživatele počítačů

Kdyby zašel člověk k lékaři ohledně obezity a lékař by mu doporučil, aby více seděl u počítače, klepali byste si asi na čelo. Ale stroj, který vyvinuly Twibright Labs, karty obrací. Nejtajnější sen všech geeků se tak stává technicky uskutečnitelným. Surfování po internetu se vyrovná surfování na Waikiki či Malibu.

Komiks: Dovolená

Geekové to se ženami nemají vůbec jednoduché. Nejprve musejí proniknout do tajů ženské duše, pak je třeba nějakou okouzlit, udržet si ji a dokonce proniknout do tajů partnerské intimity a společného života. I když se ale podaří vše ve zdraví přežít, nemusí to ještě znamenat výhru. Nástrahy číhají všude!

Komiks: FireWire

Nástup moderních informačních technologií se zastavit nedá. Jednou z nich je i dnes již klasická technologie FireWire, tedy ohnivý drát. Pro zkušeného informatika to není nic složitého a jistě si s ním hravě poradí ... tedy skoro jistě.

Komiks: první sex

Se ženami to muži nemají nikterak lehké a dle uštěpačných poznámek některých našich spoluobčanů to pro linuxáky platí dvojnásob. Přesto ale není vše ztraceno, a i tento problém lze úspěšně vyřešit, byť ne zcela bez problémů. Správný linuxový guru ví, že někdy nezbývá, než se spoléhat na dokumentaci.

Komiks: Expo

Linuxácké akce jsou velmi příjemné a všichni je máme rádi. Sejde se na nich řada zkušených a hlavně přátelských lidí. Většinou to znamená naprostou pohodu, klídek a většinou i nějaké to pivečko. Najde se ale i několik podivínských extrémistů, kteří dobrou pověst podobných srazů jen kazí.

Komiks: Adminovy priority

Průměrný admin má obvykle práce nad hlavu. Uživatelé chtějí tohle, kolegové tamto a co po něm chce šéf, o tom raději ani nemluvit. S takovým množstvím práce je třeba si zajistit pořádné plánování a rozvržení svých pracovních sil. Důležité je, stanovit si i pevné priority. Všechno naráz se stíhat přeci nedá.